Transüretral rezeksiyon yapılan mesane tümörü hastalarında, obturator sinir bloğunun nüks, progresyon ve ameliyat başarısına etkisi
Effect of obturator nerve block duri̇ng transurethral resecti̇on of bladder tumors on the di̇sease recurrence, progression and success of surgery
- Tez No: 755996
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç:Çalışmamızda, primer mesane yan duvar tümörü tespit edilen ve TUR-M planlanan hastalarda spinal anesteziye ek olarak uygulanan obturator sinir blokajının (OSB) operasyon süresi, hastanede yatış süresi, komplet rezeksiyon, patolojide kas dokusu varlığı, ikinci rezeksiyon, nüks ve progresyon üzerine etkisini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Kliniğimize 18-90 yaş arası başvuran ve görüntüleme yöntemlerinde mesane yan duvar tümörü tespit edilen hastalar bilgilendirildikten ve onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Toplam 70 hastaya operasyon öncesi spinal anestezi uygulandı. Hastalar rastgele randomize edildi ve 35 hastaya spinal anesteziye ek olarak OSB uygulandı. Her iki grubun yaş, cinsiyet, tümör boyutu, operasyon süresi, hastane yatış süresi, EORTC nüks ve progresyon skorları, T evresi, tümör derecesi, EAU risk sınıfı verileri incelendi. İki grup obturator refleks gelişimi, perforasyon oluşumu, komplet rezeksiyon, patoloji örneklerinde kas dokusu varlığı, ikinci rezeksiyon ihtiyacı, kas dokusu eksikliği nedenli ikinci rezeksiyon ihtiyacı, 1 yıllık nüks ve progresyon oranları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: İki grubun demografik ve hastalığa bağlı verileri karşılaştırıldığında; gruplar arasında yaş, cinsiyet, tümör boyutu, EORTC nüks ve progresyon skorları, risk sınıfı, T evresi, tümör derecesi ve BCG tedavisi açısından istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. Obturator refleks gelişimi, OSB yapılan grupta anlamlı olarak daha düşük oranda izlendi (p=0,002). Mesane perforasyonu sayısal olarak OSB yapılan grupta daha düşük olmasına rağmen istatistiksel anlamlı fark izlenmedi (p=0,198). Komplet rezeksiyon oranları, OSB yapılan grupta %94.3, yapılmayan grupta ise %74.3 olarak bulundu ve OSB yapılan grupta istatistiksel olarak anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,045). Patoloji örneklerinde kas dokusu varlığı OSB yapılan grupta %91.4, diğer grupta %68.6 olup OSB yapılan grupta daha yüksekti ve istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,034). İkinci rezeksiyon oranları OSB yapılmayan grupta anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p=0,015). Kas dokusu eksikliği nedenli ikinci rezeksiyon yapılan hasta sayısı OSB yapılmayan grupta daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0,106).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, patients with primary bladder lateral wall tumors and TUR planned patients were evaluated.The effects of obturator nerve block (ONB) applied in addition to spinal anesthesia on duration of operation, hospitalization time, complete resection, presence of muscle tissue in pathology, second resection, recurrence and progression were investigated. Materials and Methods: Patients between the ages of 18-90 who applied to our clinic and whose lateralbladder wall tumor was detected in imaging methods were included in the study after informing them and obtaining their consent. Spinal anesthesia was administered to a total of 70 patients preoperatively. Patients were randomly randomized, and 35 patients received ONB in addition to spinal anesthesia. Age, gender, tumor size, operation time, hospitalization time, EORTC recurrence and progression scores, T stage, tumor grade, EAU risk class data of both groups were analyzed. The two groups were compared in terms of obturator reflex development, bladder perforation, complete resection, presence of muscle tissue in pathology samples, need for second resection, need for second resection due to lack of muscle tissue, 1-year recurrence and progression rates. Results: Demographic and disease-related data of the two groups were compared. There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, gender, tumor size, EORTC recurrence and progression scores, risk class, T stage, tumor grade and BCG treatment. Obturator reflex development was observed at a significantly lower rate in the ONB group (p=0,002). Although bladder perforation was numerically lower in the group ONB, no statistically significant difference was observed (p=0,198). Complete resection rates were found to be 94.3% in the ONB group and 74.3% in the non-ONB group, and were statistically significantly higher in the ONB group (p=0,045). The presence of muscle tissue in pathology samples was 91.4% in the ONB group and 68.6% in the non-ONB group, which was higher in the ONB group and was statistically significant (p=0,034). Second resection rates were found to be significantly higher in the group without ONB (p=0,015). Although the number of patients who second resection due to muscle tissue deficiency was higher in the group without ONB, no statistically significant difference was found (0,106). In the 1-year follow-up, 22.9% recurrence was detected in the ONB group. This rate was found to be 68.6% in the group without ONB.