q-Cesâro matrisinin c₀ ve c dizi uzayları üzerinde spektral ayrışımları
The spectral decomposition of q-Cesâro matrices over c₀ and c sequence spaces
- Tez No: 755995
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH DURNA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, toplanabilme teorisinde önemli bir yeri olan ıraksak serilerin çalışılma fikri hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Cesâro operatörü ve bazı genelleşmeleri velilmiştir. Daha sonra sınırlı lineer operatörlerin spektrumundan kısaca bahsedilmiştir ve spektrumun Goldberg sınıflandırılması verilmiştir. Üçüncü bölümde, Yıldırımın 2020 de çalıştığı q-Cesâro matrisinin c₀ üzerinde sınırlılığı, spektrumu, fine spektrumu ve spektral ayrışımları verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Durna ve Yıldırımın 2021 de çalıştığı q-Cesâro matrisinin c₀ üzerinde sınırlılığı, spektrumu, fine spektrumu ve spektral ayrışımları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four sections. In the first chapter, a brief information is given about the idea of studying divergent series, which has an important place in summability theory. In the second part, Cesaro operator and some generalizations are given. Then, the spectrum of bounded linear operators is briefly mentioned and the Goldberg classification of the spectrum is given. In the third chapter, the boundedness, spectrum, fine spectrum and spectral decompositions of the q-Cesâro matrix on c₀, which Yıldırım worked in 2020, are given. In the fourth chapter, the boundedness, spectrum, fine spectrum and spectral decompositions of the q-Cesâro matrix on c that Durna and Yıldırım worked on in 2021 are given.