Spor kulüplerinde kadın yöneticilere karşı tutumun çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmesi
Investigating attitude towards woman managers in sport clubs in terms of various demographical variables
- Tez No: 755998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, spor kulüplerinde çalışan kişilerin kadın yöneticilere karşı tutumlarının ölçülmesi ve bu tutumun çeşitli demografik özelliklere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nde çalışan 204 kişi ile 7 Kasım 2021 ve 14 Mart 2022 tarihleri arasında anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcılara anket formunda demografik özelliklerle ilgili 7 soru sorulmuş, ayrıca anket formunda Aycan, Bayazit, Berkman ve Boratav (2011) tarafından geliştirilen, 27 madde ve 3 boyuttan meydana gelen Kadın Yöneticilere Karşı Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizi için SPSS 22 paket programından yararlanılmıştır. Yapılan bu araştırma neticesinde; Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nde çalışanların kadın yöneticilere karşı tutumlarının pozitif yönlü ve yüksek düzeyde olduğu; bu tutumun yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, kulüpte çalışma yılı ve pozisyona göre anlamlı olarak farklılaştığı; medeni durum ve çocuk sahipliği açısından ise anlamlı bir farklılık olmadığı bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In scope of this study, it is aimed to measure the attitudes of employees working in sport clubs towards women managers, and to examine their attitude according to various demographical characteristics. In the study, quantitative research method was used, and a survey was conducted on 204 individuals working in Beşiktaş Gymnastics Club between 7th of November, 2021 and 14th of March 2022. 7 questions were asked to the participants in survey form, and also The Scale of Attitude towards Women Managers with 27 statements and 3 dimensions developed by Aycan, Bayazit, Berkman ve Boratav (2011) was used in survey form. For data analysis, SPSS 22 program was used. As the result of the research, the findings that attitude of employees working in Beşiktaş Gymnastics Club towards women managers is positive and in high-level, and this attitude is significantly different according to age, gender, education level, working year in the club and position; however, is not significantly different according to marital status and having a child, were reached.