Türkiye'de biçerdöver müteahhitliğinde kullanılan mısır hasat başlıklarının teknik ve ekonomik açıdan incelenmesi
A technical and economic investigation of corn harvest heads used in coacher contracting in Turkey
- Tez No: 756012
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de biçerdöver müteahhitliğinin kullanımı oldukça yaygın ve önemi büyüktür. Biçerdöver müteahhitliğinde yaygın olarak kullanılan tahıllar; arpa, buğday ve mısırdır. Dane mısır bitkisinin hasadında kullanılan biçerdöverin önüne takılan mısır hasat başlıklarıyla ilgili çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle ülke düzeyinde veri tabanı oluşturulmasında mısır hasat başlıklarının teknik ve ekonomik açıdan incelenmesine yönelik araştırma yapılmıştır. Dane mısır üretiminde hasadın oldukça dikkatli ve zamanında yapılması gerekmektedir. Mısır hasadında mısır hasat başlığının performansı ve ekonomik girdiler önemlidir. Bu araştırmada Türkiye'de mısır hasat başlıklarının teknik ve ekonomik yönden araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında toplamda 73 adet biçerdöver müteahhitiyle anket çalışması yürütülmüştür. Anket çalışması yüz yüze, online ve birebir aramalar şeklinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda, marka seçiminde en önemli kriterin fiyat ve ödeme kolaylığı, dayanıklılık, teknik servis desteği ve kalitenin biçerdöver mütehahitleri için önemli olduğu belirlenmiştir. MHB'nın hafif olması biçerdöverin güç tüketimini azaltacak ve doğrudan yakıt tüketimine etkili olacağı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of combine harvester contracting is quite common and important in Turkey. Grains commonly used in harvester contracting; barley, wheat and corn. No study has been carried out on the corn harvesting heads attached to the combine used in the harvesting of the grain maize plant. For this reason, study has been carried out on the technical and economic analysis of corn harvest heads in the creation of a country-level database. In the production of grain corn, the harvest must be done very carefully and on time. The performance of the maize harvest head and the economic inputs are important in the maize harvest. In this study, it was aimed to investigate the technical and economic aspects of corn harvest heads in Turkey. Within the scope of the study, a survey study was conducted with a total of 73 harvester contractors. The survey was conducted through face-to-face, online and one-to-one searches. As a result of the research, it has been determined that the most important criteria in brand selection are price and ease of payment, durability, technical service support and quality for combine contractors. It has been determined that the light weight of the MHB will reduce the power consumption of the combine and be directly effective on fuel consumption.