Samandağ kumsalında ölü olarak bulunan deniz kaplumbağalarının (Chelonia mydas ve Caretta caretta) mide içerikleri ve beslenme özellikleri
Stomach contents and feeding habits of stranded sea turtles (Chelonia mydas andcaretta caretta) on Samandağ beach
- Tez No: 756013
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Doğu Akdeniz bölgesi deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama ve beslenme alanlarıdır. Bu çalışmada Hatay Samandağ kumsalına ölü olarak vuran 28 C. mydas ve 9 C. caretta bireylerinin sindirim kanalından çıkan besin organizmaları analiz edilerek besin organizmalarının önem indeksleri, sindirim kanalı çeşitlilik indeksi, kaplumbağaların beslenme şiddeti ile trofik seviyeleri hesaplanmıştır. C. mydas ölü bireylerin boy gruplarına göre 15-29 cm (25,1-4,8 cm 15,0-29,0 cm), 30-44 cm (32,3±1,9 cm 30,5-36,0 cm) ve 75-89 cm (85,0±3,6 cm 81,0-88,0 cm), C. caretta ölü bireyleri ise boy gruplarına göre 69-70 cm (69,7±0,6 cm 69,0-70,0 cm) ve yetişkin (70,0 cm) olarak ele alınmıştır. Karkas çürüme seviyelerine göre incelen kaplumbağaların sayıca en fazla 2. evrede olduğu ve boy dağılımlarının 39,5±21,6 cm (15,0-95,0 cm) arasında değiştiği belirlenmiştir. Sindirim kanalı içeriklerindeki besin organizmalarının en yüksek nisbi önem indeks (%IRI) değerleri C. mydas 15-29 cm bireylerde S. vulgare (%31,20), 30-44 cm bireylerde Cymodocea sp. (%53,40), 75-89 cm bireylerde S. vulgare (%83,20) ve 90-95 cm bireylerde C. scalpelliformis (%67,1) ve C. caretta bireylerinde Mollusca (%0,5) olarak belirlenmiştir. Sindirim kanalı besin çeşitlilik indeksi C. mydas 15-29 cm bireyler için 2,04 ve 30-44 cm bireyler için 0,85 olarak hesaplanmıştır. Beslenme şiddeti 30-44 cm bireylerde %88,8 ile en yüksek değer olarak kaydedilmiştirSamandağ kumsalına ölü olarak vuran C. mydas bireylerinin trofik seviye değerleri (15-29 cm için 2,3 30-44 cm bireyler için 2,0) otçul beslenme özelliği ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean region is an important nesting and feeding area for sea turtles. In this study, the food organisms coming out of the digestive tracts of 28 C. mydas and 9 C. caretta individuals stranded on the Hatay Samandag beach were examined.the percentages of relative importance of each diet, the diversity index of diets, feeding intensity, and trophic levels of turtles were calculated. According to the length groups, C. mydas strandings were considered as 15-29 cm (25.1 ± 4.8 cm, 15.0–29.0 cm), 30-44 cm (32.3 ± 1.9 cm, 30.5–36.0 cm) and 75-89 cm (85.0 ± 3.6 cm, 81.0–88.0 cm). C. caretta strandings were classified as pre-adult (65.5 ± 2.6 cm), (61.0–69.0 cm), and adult (70.0 cm). According to the carcass decomposition levels, the 2nd status code (39.5±21.6 cm, 15.0 - 95.0 cm) was the dominating group.The highest relative importance index (%IRI) values of the food organisms in the digestive tract contents were found in C. mydas S. vulgare (31.20%) in 15-29 cm, Cymodocea sp. (53.40%) in 30-44 cm, S. vulgare (83.0%) in 75-89 cm and C. scalpelliformis (67.1%) in 90-95 cm, and Mollusca (0.5%) in C. caretta individuals. The diet diversity index of the digestive tract was found to be 2.04 and 0.85 for 15-29 cm and 30-44 cm C. mydas, respectively. The highest feeding intensity was recorded in 30-44 cm with 88.8%. In Samandağ, the trophic level values of C. mydas (2.3 in 15-29 cm and 2.0 in 30-44 cm individuals) were compatible with herbivorous feeding strategy.