Kükürt katalize aminlerin formilasyonu
Sulfur -catalyzed N-formylation reactions of amines
  1. Tez No: 756023
  2. Yazar: MUSTAFA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Aminlerin N-formilasyonu sentetik kimyada çok faydalı ve önemli bir reaksiyondur. Amid bağı ilaçlarda, zirai ilaçlarda, kokularda ve birçok doğal ürün de bulunur. N-formilin türevleri, formamidinlerin, üre, karbamatların, aril amidlerin, izosiyanatların, nitrillerin ve izosiyanitlerin sentezi için öncüler olarak kullanılabilir. Ayrıca kimyasal ve farmasötik endüstrilerinde Vilsmeier formülasyon reaksiyonu ve koruyucu gruplar şeklinde anahtar reaktifler olarak kullanılırlar. Çeşitli karbonil kaynakları ve katalizörler kullanılarak aminlerin N-formilasyonu için çok çeşitli yöntem ve teknikler geliştirilmiştir. Kullanılan katalizörlerin maliyeti veya katalizörlerin ağır metaller içermesi gibi nedenlerden dolayı yeni bir N-Formilasyon yöntemi geliştirmek çok önemlidir. Çalışmamızda DMF, öncelikle polar kimyasal reaksiyonlarda çözücü olması, aldehitler ve amino grupları içermesi, hazır karbonil kaynağı olarak kullanılması ve ucuz, verimli ve çevre dostu destekleyici bir formamid olması nedeniyle karbonil kaynağı olarak kullanılmıştır. Ayrıca katalizör olarak kükürt kullanılmıştır. Kükürt varlığında metal içermeyen aminlerin DMF ile N-formilasyonu sağlandı. Kükürt, çevreye ve insan sağlığına zararsız olması, uygun maliyetli olması ve oksijenin elektronegatifliğine daha yakın bir elektronegatifliğe sahip olması gibi özellikleri sayesinde kükürt aminlerinin N-formilasyonunda kullanılan diğer katalizörlere göre daha avantajlı bir konumdadır.
Özet (Çeviri)
The N-formylation of amines are very useful and important reaction in synthetic chemistry. The amide bond is present in medicines, agrochemicals, fragrances, and many natural products. Derivatives of the N-formyl can be used as precursors for the synthesis of formamidines, urea, carbamates, aryl amides, isocyanates, nitriles, and isocyanides. They are also used as key reagents in the chemical and pharmaceutical industries in the form of the Vilsmeier formulation reaction and protective groups. A wide range of methods and techniques have been developed for the N-formylation of amines using various carbonyl sources and catalysts. For reasons such as the expense of the catalysts used or the fact that the catalysts contain heavy metals, it is crucial to develop a new N-Formylation method. In our study, DMF was used as a carbonyl source primarily because it is a solvent in polar chemical reactions, contains aldehydes and amino groups, is used as a ready-made carbonyl source, and is a cheap, efficient, and environmentally friendly supporting formamide. Besides, sulfur was used as the catalyst. N-formylation of metal-free amines with DMF was achieved in the presence of sulfur. Sulfur is in a more advantageous position than other catalysts used in the N-formylation of sulfur amines, thanks to its features such as being harmless to the environment and human health, being cost-effective, and having an electronegativity closer to the electronegativity of oxygen.