Haddehane tav fırınının 4 farklı üretim durumuna göre enerji analizi
Energy analysis of rolling mill annealing furnace according to 4 different production conditions
- Tez No: 756047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, bir tav fırının 4 farklı üretim durumuna göre analizi yapılmıştır. Üretim durumlarında bekleme kaynaklı kayıp miktarlarının hesaplanabilir değerlerden çok fazla olduğu ortaya konulmuştur. 4 farklı üretim durumunda en düşük fırın verimi %35,8, en yüksek %58,2 olarak hesaplanmıştır. Çıkan sonuçlar arasında ki fark, bizlere sürekli üretim ve farklı üretim koşullarının fırın verimine olan etkilerinin ne kadar önemli olduğunu göstermiş oldu. Enerji analizi sonucun da yeni bir reküperatör tasarımı yapılmıştır. Bu tasarım işletme şartları göz önünde bulundurularak eğimli olacak şekilde tasarlanmış olup, reküperatör üzerinden daha iyi hava akışı sağlanarak baca çekişini, ısı transfer miktarında artışı ve bakım sürelerinin azaltılması amaçlanmıştır. Yapılan bakım, üretim saatinin arttırılması ve yanma reaksiyonlarının kontrolü ile yıllık 635 ton 〖CO〗_2 salınımı önlenirken, 163.374 $ kar sağlanmıştır. İdeal bir fırın da üretimin sürekli ve yanma reaksiyonlarının da kontrolü ile yıllık 4.676 Ton 〖CO〗_2 salınımı önleneceği, 1.302.803 $ karlılık sağlanabileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an analysis of a annealing furnace was made according to 4 different production conditions. It has been revealed that the amount of loss due to waiting in production situations is much higher than the calculable values. In 4 different production conditions, the lowest furnace efficiency was calculated as 35.8% and the highest as 58.2%. The difference between the results showed us how important the effects of continuous production and different production conditions on furnace efficiency are. As a result of the energy analysis, a new recuperator design was made. This design has been designed to be inclined considering the operating conditions, and it is planned to provide better air flow over the recuperator, increasing the chimney draft, increasing the amount of heat transfer and reducing the maintenance times. With the maintenance, increasing the production hours and controlling the combustion reactions, 635 tons of 〖CO〗_2 emissions were prevented and a profit of $ 163.374 was achieved. As an ideal furnace, it has been calculated that annual 4.676 tons of 〖CO〗_2 emissions can be prevented by controlling the continuous production and combustion reactions, and a profitability of $1.302.803 can be achieved.