Endüstriyel tav fırınlarında termal kamera ve pirometre kullanımının optimum yanma performansına etkisi
Effects of using thermal camera and pyrometre on optimum combustion performance of industrial reheating furnaces
- Tez No: 355486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji kaynaklarının azalması, enerji ihtiyacının ve enerji maliyetlerinin artması, sanayideki rekabetçi koşullar ve çevresel duyarlılık enerji kaynaklarını verimli kullanmayı gerektirmektedir. Bu çalışmada sanayide enerjinin verimli kullanılması kapsamında bir sanayi kuruluşunun haddehane tav fırınında termal kamera ve pirometre kullanımına bağlı olarak optimum yanma çalışması yapılmıştır. Bu amaçla, haddehane tav fırınında tavlama veriminin kontrolü, alev boyunun ve renginin tespiti ve homojen tavlanma kontrolü yapılabilmesi için fırının uygun yerlerine 4 adet termal kamera ve 4 adet pirometre monte edilmiştir. Yapılan çalışmada tav fırınında gözlemler yapılmış, yapılan gözlemlerden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Termal kamera ve pirometreden elde edilen bilgiler sayesinde yapılan değişikliklerin üretime sağladığı katkılar hesaplanmış ve geri ödeme süreleri ile birlikte incelenmiştir. Yapılabilecek yedek parça ve üretim tasarrufu yıllık 364 460 $, geri ödeme süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. Sıcaklığın yüksek olması sebebiyle kontroller sırasında oluşabilecek kaza riski de azaltılarak İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) açısından çalışanların daha güvenli çalışması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Decrease in energy resources, increase in energy requirement and energy costs, competitive conditions in industry and environmental sensitivity have required energy resources to be used efficiently. In this study, within the scope of efficient use of energy in industry, a study on optimum combustion has been done according to using internal thermal cameras and pyrometers in reheating furnace of rolling mill in an integrated industrial company. Therefore, 4 internal thermal cameras and 4 pyrometers has been assembled in reheating furnace to control the efficient of annealing, determine the flame length and color and control the homogeneous annealing. Within the study; measurements have been done in reheating furnace, the measurements have been evaluated for reheating furnace. Within the production, advantages of using pyrometers and thermal cameras have been calculated with payback periods. It is determined that saving of spare parts and production 364 460 $/year and payback period 3 months. Reliable working conditions have been involved for employees and accident risk has been decreased due to high temperature.