Çeltikte (Oryza sativa L.) gümüş nanopartiküllerin retrotranspozon hareketleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of silver nanoparticles on retrotransposon movements in rice (Oryza sativa L.)
  1. Tez No: 756056
  2. Yazar: CAN ÖZPİRİNÇCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ERİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nanopartiküller, özellikle gümüş nanopartiküller (AgNP'ler), tıp, gıda, tekstil ve elektronik gibi birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nanoteknolojinin ilerlemesi ile bu moleküllerin ekosistemler ve canlılar üzerindeki olumsuz etkileri artmaktadır. Bu çalışmada, ticari olarak üretilen AgNPlerin (20 nm), Kızıltan ve Kızıltan mutant çeşitlerinde pirince özgü Hopi ve Osr30 retrotranspozonlarının hareketine etkisi araştırılmıştır. IRAP-PCR çalışmalarında tüm örnekler arasında Hopi retrotranspozonunda AgNP maruziyetine bağlı olarak %0-51 polimorfizm oranı gözlenmiştir. Osr30 retrotranspozon için polimorfizm oranı ise %0-43'dür. REMAP-PCR çalışmalarında Osr30-ISSR1 için %0-63, Osr30-ISSR2 için %0-73 polimorfizm oranları gözlendi. Polimorfizm oranlarının AgNP dozuna, maruz kalınan süreye ve çeltik çeşitlerine bağlı olarak değişebileceği belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulguların AgNP-bitki etkileşimlerinin retrotranspozon düzeyindeki etkilerinin ortaya konulmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles, especially silver nanoparticles (AgNPs), are widely used in many industries such as medicine, food, textile and electronics. With the advancement of nanotechnology, the negative effects of these molecules on ecosystems and living things are increasing. In this study, the effect of commercially produced AgNPs (20 nm) on the action of rice-specific Hopi and Osr30 retrotransposons in Kızıltan and Kızıltan mutant cultivars is investigated. Among all samples in IRAP-PCR studies, a rate of 0-51% polymorphism was observed in Hopi retrotransposon depending on AgNP exposure. The polymorphism rate for Osr30 retrotransposon was also 0-43%. In REMAP-PCR studies, it was observed that polymorphism ratios were 0-63% for Osr30-ISSR1 primers and 0-73% for Osr30-ISSR2. It was determined that polymorphism rates were different depending on the dose of AgNP, duration of exposure and rice varieties. It is expected that the findings obtained from the study will contribute to revealing the effects of AgNP-plant interactions at the retrotransposon level.