Yemeklik yaprak toplanan asmalarda borik asit uygulamalarının üzüm verim, kalite ve yaprak besin madde içeriğine etkisi
Effect of boric acid applications on grape yield, quality and leaf nutrient content of edict leaf collected grapevines
- Tez No: 756097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVAL TOPCU ALTINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma 2020-2021 yıllarında TOGÜ Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezine ait Narince bağında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 110R anacı üzerine aşılı Narince üzüm çeşidinde Kontrol(K), Borik Asit(BA), 3Yaprak Alma+Borik asit(3YA+BA), 5Yaprak Alma+Borik Asit(5YA+BA) uygulamalarının kalite, verim ve yaprak besin madde içeriğine etkileri incelenmiştir. Çalışmada; salkım ağırlığı(g), salkım eni(cm), salkım boyu(cm), tane ağırlığı(g), tane eni(mm), tane boyu(mm), 100 tane ağırlığı(g), pH, SÇKM, titre edilebilir asitlik ve yapraktaki besin madde içeriğine bakılmıştır. Yaprak alma uygulaması çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme sonrası olarak iki dönemde yapılmıştır. Çiçeklenme öncesi 3YA, çiçeklenme sonrası 2YA ve BA uygulamaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda en yüksek salkım boyu(25.983cm)3YA+BA uygulaması; 100 tane ağırlığında en yüksek (243.13g)BA uygulaması; en yüksek tane ağırlığı(2.9733g) 5YA+BA uygulaması; en yüksek tane eni(15,4467mm)3YA+BA uygulaması; en yüksek tane boyu (16,4367mm)5YA+BA uygulaması; en yüksek pH(3,67)BA uygulaması; en yüksek SÇKM(22,66)BA uygulaması; en yüksek TA(8,77)3YA+BA uygulaması; en yüksek N(0,74)3YA+BA uygulaması; en yüksek P(4,25)5YA+BA uygulaması; en yüksek K(8)BA uygulaması; en yüksek Fe(66,50)5YA+BA uygulaması; en yüksek Zn(29,54)K uygulaması; en yüksek Cu(17,20)5YA+BA uygulaması; en yüksek Mn(63,36)3YA+BA uygulaması ile elde edilmiştir. Uygulamaların salkım ağırlığı, salkım eni ve sertlik değerleri üzerine etkisi incelendiğinde istatistiksel açıdan önemli bulunmamıştır. BA uygulaması sonucu yaprak besin madde içeriği incelendiğinde bütün elementlerde (N, P, K, Fe, Zn, Cu, Mn) istatiksel açıdan önemli olduğu görülmüştür. Yapraktan borik asit uygulaması verim, kalite ve yaprak besin madde içeriği incelendiğinde olumlu etkileri görülmüştür. Narince üzüm çeşidinde borik asit uygulamaları kalite ve verimi arttırmak amacıyla önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the Narince vineyard of TOGU Agricultural Application and Research Center in 2020-2021.In the study, the quality, yield and leaf nutrient content of Control(K), Boric Acid(BA), 3Leafing+Boric acid(3YA+BA), 5Leafing+Boric Acid(5YA+BA) applications in Narince grape variety grafted on 110R rootstock. Effects were studied. In the study; cluster weight (g), cluster width (cm), cluster length (cm), grain weight (g), grain width (mm), grain length (mm), 100 grain weight (g), pH, SÇKM, titratable acidity and the nutrient content in the leaf was examined. Leaf removal was carried out in two periods, before flowering and after flowering. Before flowering 3YA, after flowering 2YA and BA applications were made. The highest cluster length (25.983cm)3YA+BA application; highest 100 grain weight (243.13g)BA application; highest grain weight(2.9733g) 5YA+BA application; highest grain width (15.4467mm)3YA+BA application; highest grain size (16.4367mm)5YA+ BA application; the highest pH(3.67)BA application; the highest SÇKM(22.66)BA application; the highest TA(8.77)3YA+BA application; the highest N(0.74)3YA+BA application; the highest P(4.25)5YA+BA application; the highest K(8)BA application; the highest Fe(66.50)5YA+BA application; the highest Zn(29.54)K application; the highest Cu application (17,20)5YA+BA application, the highest Mn(63,36)3YA+BA application was obtained. When the effects of the applications on the cluster weight, cluster width and hardness values were examined, it was not found statistically significant. When the nutrient content of the leaves was examined as a result of BA application, it was observed that it was statistically significant in all elements (N, P, K, Fe, Zn, Cu, Mn). The positive effects of foliar boric acid application were observed when the yield, quality and leaf nutrient content were examined. Boric acid applications in Narince grape variety can be recommended to increase quality and yield.