Atık cam tozu kullanılarak üretilen silindirle sıkıştırılmış betonun çeşitli kür koşulları altında mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation into the mechanical properties of roller compacted concrete incorporated with waste glass powder under various curing conditions
- Tez No: 756147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ALĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, çeşitli oranlarda öğütülmüş atık cam tozunun (ACT) çimento ile ikame edilmesinin silindirle sıkıştırılmış betonun (SSB) optimum su içeriğine, fiziksel ve mekanik özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Ek olarak, farklı kür yöntemlerinin (membran, telis bezi, kür kimyasalı) SSB'nin mekanik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. %0, %10, %20 ve %30 oranlarında ACT ağırlıkça çimento ile ikame edilmiştir. Her bir ACT ikame oranı için beş farklı su içeriğine sahip toplam 20 adet SSB karışımı üretilmiştir. Maksimum yoğunluk yöntemi kullanılarak, her bir ikame oranı için maksimum kuru birim ağırlığa karşılık gelen optimum su içeriği tespit edilmiştir. Optimum su içeriği değerlerine göre 4 farklı ACT ikame oranına sahip SSB'lerin karışım oranları belirlendikten sonra, üretilen taze SSB karışımlarının kıvamını belirlemek amacıyla modifiye Vebe deneyi yapılmış olup, sertleşmiş SSB numunelerinin mekanik ve fiziksel özelliklerini belirlemek amacıyla basınç dayanımı, eğilme dayanımı, sorptivite ve su emme deneyleri yapılmıştır. SSB üretiminde ACT kullanımının karışımın su ihtiyacını arttırdığı genel sonucuna ek olarak, sorptivite ve su emme değerleri açısından en iyi sonucun %20 ACT ikame oranına sahip numunelerden elde edildiği belirlenmiştir. Ayrıca, basınç ve eğilme dayanımı değerleri açısından en iyi sonucun %10 ACT ikame oranı sahip SSB numunelerinden elde edildiği görülmüştür. SSB'nin mekanik ve fiziksel özellikleri açısından en uygun ACT ikame oranının %10 olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, %10 ACT ikame oranı ile üretilen SSB numunelerine kimyasal kür, membran ve telis bezi olmak üzere üç farklı kür yöntemi uygulanmış olup, kür yöntemlerinin SSB'nin mekanik özelliklerine olan etkisi de ayrıca incelenmiştir. Üç farklı kür yöntemi uygulanan ACT ile üretilen SSB numunelerinden elde edilen basınç ve eğilme dayanımı sonuçları dikkate alındığında, en iyi kür yönteminin telis bezi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of replacement of the ground waste glass powder (WGP) with cement in various ratios on the optimum water content, the physical and mechanical properties of roller compacted concrete (RCC) were investigated. In addition, the effects of various curing methods (membrane, burlap, chemical curing) on the mechanical properties of RCC were studied. The WGP replacement ratios of 0%, 10%, 20% and 30% by weight of cement have been utilised and the total number of 20 RCC mixtures was produced incorporation these WGP replacement ratios each having five different water contents. The optimum water contents corresponding to the maximum dry unit weight values were determined for each replacement ratio by using the maximum density method. After determining the mix proportion values of RCCs, the modified Vebe test was conducted to identify the consistency of the fresh RCC mixtures. In order to specify the mechanical and physical properties of hardened RCC samples, compressive strength, flexural strength, sorptivity and water absorption tests were carried out. The general outcomes reveal that the implementation of WGP replacement in RCC increases the water requirement of the mixture. It was specified that the most effective result in terms of sorptivity and water absorption values was obtained from the samples having the WGP replacement ratio of 20%. It was also underlined that the most effective result in terms of compressive and flexural strength values was specified for the RCC samples with 10% WGP replacement ratio. In terms of mechanical and physical properties of RCC, it was highlighted that the most effective overall WGP replacement ratio was 10%. Additionally, three different curing methods, namely chemical curing, membrane and burlap, have been implemented to the RCC samples having the WGP replacement ratio of 10%, and the effects of curing methods on the mechanical properties of RCC were accordingly specified. Considering the compressive and flexural strength results obtained from the RCC samples implemented the various curing methods, the burlap curing technique was specified as the most effective curing method among the considered techniques.