Vergi kabahatlerinin cezalandırılması ve cezaları kısmen veya tamamen sona erdiren haller
The penalty of tax misdemeanors and the cases ending penalties partially or completely
- Tez No: 756170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK BULUTTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Vergi Usul Kanunu'nda vergi kabahatleri; vergi ziyaı, genel usulsüzlük ve özel usulsüzlük olarak düzenlenmiştir. Bir mükellef herhangi bir vergi işlemiyle vergi kabahatinde bulunursa, Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenen cezalarla cezalandırılır. Vergi kabahatlerinin cezalandırılması idari para cezası veya idari yaptırımlar şeklinde olmaktadır. Vergi Usul Kanunu'nda vergi cezalarının azalmasını veya ortadan kalkmasını sağlayan bazı özel düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelere uygun olduğu ölçüde vergi kabahatlerine uygulanacak cezalar bakımından cezaların azalması veya kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılması söz konusu olabilecektir. Bu çerçeveden hareketle bu çalışmada, Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenen vergi kabahatleri, bunlara uygulanacak cezalar ile bu cezaların kesilmesini engelleyen veya cezaları azaltan ya da ortadan kaldıran haller incelenecektir. Anahtar Sözcükler Vergi kabahatleri, vergi ziyaı, genel usulsüzlük, özel usulsüzlük, vergi cezalarının kesilmesini engelleyen haller, vergi cezalarını kısmen veya tamamen sona erdiren haller.
Özet (Çeviri)
Tax misdemeanors in tax procedure law; tax loss, general irregularity and special irregularity. If a taxpayer commits a tax misdemeanor with any tax action, he will be punished with the penalties regulated in the tax procedural law. Penalties for tax misdemeanors are in the form of administrative fines or administrative sanctions. There are some special regulations in the tax procedure law that reduce or eliminate tax penalties. In accordance with these regulations, it may be possible to reduce or partially or completely eliminate the penalties to be applied for tax misdemeanors. In this context, in this study, tax misdemeanors regulated in the tax procedure law, the penalties to be applied to them and the cases that prevent the imposition of these penalties or reduce or eliminate the penalties will be examined. Keywords Tax misdemeanors, tax loss, general irregularity, special irregularity, cases that prevent tax penalties, cases that partially or completely terminate tax penalties.