Analysis of the effect of Erbin on the epithelial to mesenchymal transition related genes in breast cancer
Erbin geninin meme kanserinde epitel mezenkimal dönüşümde rol oynayan genler üzerindeki etkisinin analiz
- Tez No: 756190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK YULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Meme kanseri heterojen bir hastalık olmasıyla birlikte karmaşık mekanizmalara da sahip olması, meme kanserinin çeşitli türleri için farklı yaklaşımlar geliştirme ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Erbin, LAP ailesinin bir üyesidir ve meme kanseri tip ayrımı ve tedavisi için önemli bir bileşen olan ErbB2 (HER2) ile doğrudan etkileşime girer. Erbin ve meme kanseri arasındaki ilişki üzerine yapılan araştırmalar, Erbin'in hem tümör baskılayıcı hem de tümör destekleyici olarak hareket edebildiğini göstermiştir. Erbin'in farklı kanser türlerinde epitel mezenkimal dönüşümde (EMD) rolü olduğuna dair birçok bulgu vardır. Erbin'in EMD'deki rolünün çok yönlü olduğu ve EMD'de görev yapan bir çok yolağı etkilediğine dair bulgular elde edilmiştir. Bununla birlikte, tıpkı Erbin'in meme kanserindeki çelişkili rolü gibi, Erbin'in bir EMT destekleyicisi olup olmadığı konusundaki çelişkili iddiaları destekleyen farklı bulgular vardır. Literatürdeki bu bulgular, Erbin'in meme kanserinde EMT'yi etkilediği hipotezini öne sürmemize yol açmıştır. Erbin'in EMT regülasyonunda bir rolü olup olmadığını araştırmak için MCF7'de Erbin'in ifadesini arttırdık ve MDA-MB-231 ile MDA-66 hücre hatlarında Erbin'i susturduk. Bu deneysel düzenek ile Erbin'in hem epitelyal hem de mezenkimal hücrelerde ve ayrıca Luminal A, üçlü negatif ve ER pozitif meme kanseri tiplerinde EMT'de nasıl bir rol oynadığını görmeyi amaçladık. Sonuçlarımız, TGFB ile indüklenen EMD'de epitel hücrelerinde Erbin seviyelerinin azaldığını gösterdi. Erbin ekspresyonu arttırılan MCF7 hücreleri, kontrol grubuna kıyasla EMT ile ilgili genlerde önemli değişiklikler gösterdi. Erbin susturulmuş MDA-MB-231 ve MDA-66 hücreleri ile yapılan deneyler de EMD genlerinin seviyelerinde önemli değişiklikler gösterdi. Bulgularımız, Erbin'in meme kanserinde EMD'de bir rolü olduğunu ve bu rolün tek bir yolakla sınırlı olmadığını, ancak muhtemelen farklı etkilerin büyük bir orkestrasyonu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a heterogeneous disease and has complex mechanisms, which brings the need to come up with different approaches for its various types. Erbin is a member of the LAP family and directly interacts with ErbB2 (HER2), which is a crucial component for breast cancer sub-typing and treatment. Research on the relationship between Erbin and breast cancer showed different results since Erbin was seen to be able to act as both a tumor suppressor and a tumor promoter. There are multiple findings that Erbin has a role in the epithelial to mesenchymal transition in different cancer types. The role of Erbin in EMT is said to be multi-faceted, it affects multiple pathways that act on EMT progress. However, like Erbin's contradictory role in breast cancer, there are different findings that support the conflicting claims on whether Erbin is an EMT promoter or not. These findings in the literature lead us to analyze how Erbin affects EMT in breast cancer. To investigate if there is a role of Erbin in EMT regulation, we have overexpressed Erbin in MCF7 and silenced Erbin in MDA-MB-231 with MDA-66 cell lines. With this experimental setup, we aimed to see how Erbin plays a role in EMT in both epithelial and mesenchymal cells as well as Luminal A, TNBC, and ER positive breast cancer types. Our results showed that in TGFB induced EMT, Erbin levels are decreased in epithelial cells. Erbin overexpressed MCF7 cells show significant changes in the EMT markers compared to the control group. Experiments conducted with Erbin silenced MDA-MB-231 and MDA-66 cells also demonstrated significant changes in EMT marker levels. Our results suggest that Erbin has a role in EMT in breast cancer, and this role is not limited to one pathway and not streamlined, but possibly a big orchestration of different effects.