The impact of electronic banking on customer attitude and customer awareness: A case of the study commercial banks in Mogadishu Somali
Elektronik bankacılığın müşteri tutumu ve müşteri bilincindeki etkisi Mogadişu Somali'deki ticari bankalar araştırması örneği
  1. Tez No: 756189
  2. Yazar: LIBAN ABDIRIZAK DAHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, internet bankacılığının müşterilerin finansal hizmetlere yönelik farkındalık ve tutumlarına etkisini belirlemektir. Araştırmacılara göre, proje için vaka çalışması olarak Somali'nin Mogadişu kentindeki ticari bankalar bu nedenle seçildi. Bu çalışmanın amacı, değişkenler arasındaki karşılıklı ilişkileri daha iyi anlamaktır. Metodoloji: Araştırmacılar, onlardan bilgi çıkarmak için rastgele bir katılımcı örneği ile birlikte tanımlayıcı bir çalışma yaklaşımı kullandılar. Çalışmanın nicel metodolojisi, katılımcıların tamamlaması için çevrimiçi bir anketin tasarımını içeriyordu. Katılımcılara, diğer şeylerin yanı sıra, çevrimiçi bankacılığın tüketici tutumunu ve farkındalığını nasıl etkilediğini belirlemek için 5'li Likert ölçeğinde tüketici tutum ve farkındalık anketleri verildi. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için betimsel, ilişkisel ve regresyon analizleri dahil olmak üzere birçok türde analiz yapılmıştır. Verileri incelemek için SPSS istatistik programı kullanıldı. Bulgular: Araştırma, tüketici tutumları ile internet bankacılığının birbirleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu, tüketicinin internet bankacılığına yönelik tutumundaki %1'lik bir artışın, internet bankacılığına olan talepte %1'lik bir artışa yol açacağını göstermektedir. Banka bu yönden fayda sağlayacaktır. Her satışın değerini artırmak ve müşteri sadakati oluşturmak. Müşterilerin tutumları satın alma kararlarını etkilediğinden, tüketici tutumlarının birçok yönünü anlamak, pazarlamacıların malları için satış tahminleri yapmasına yardımcı olabilir. Araştırma ayrıca tüketici farkındalığı ile internet bankacılığı arasında bir bağlantı olduğunu da ortaya koydu. Bu, tüketici farkındalığındaki %1'lik bir artışın daha fazla insanın çevrimiçi bankacılık kullanmasına yol açacağını ve bunun da ekonomiyi istikrara kavuşturmaya ve müşteriler için daha makul beklentiler oluşturmaya yardımcı olacağı anlamına geliyor. Öneri: İnternet bankacılığı daha popüler hale geliyor ve bankalar bu talebi karşılamaya hazır olmalıdır. Müşterilerin çevrimiçi bankacılıkla ilgili tutumları, platformun kalitesinden güçlü bir şekilde etkilenir. Somali'deki ticari bankalar, müşterilerin finansal faaliyetlerini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmeleri için daha kullanıcı dostu internet bankacılığı sunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study's primary objective is to determine the effect of internet banking on customer awareness and attitudes about financial services. According to the researchers, it is for this reason that the commercial banks in Mogadishu, Somalia, were chosen as the case study for the project. The objective of this study is to have a better understanding of the interrelationships between the variables. Methodology: The researchers employed a descriptive study approach in conjunction with a random sample of participants to extract information from them. The study's quantitative methodology included the design of an online questionnaire for participants to complete. Consumer attitude and awareness questionnaires were provided to participants to ascertain, among other things, how online banking effects consumer attitude and awareness on a 5-point Likert scale. To accomplish the study's aims, many sorts of analyses were conducted, including descriptive, correlational, and regression analyses. The SPSS statistical program was used to examine the data. Findings: The study found that consumer attitudes and internet banking had a significant impact on each other. This suggests that a 1% rise in consumer attitude toward internet banking will lead to a 1% increase in demand for it. The bank will benefit from this aspect. Increasing the value of each sale and building customer loyalty. Because the attitudes of customers impact their purchasing decisions, understanding the many facets of consumer attitudes may aid marketers in making sales predictions for their goods. The study also found that there is a link between consumer awareness and internet banking. This implies that a 1% increase in consumer awareness will lead to more people using online banking, which in turn will help stabilize the economy and set more reasonable expectations for customers. Recommendation: Online banking is becoming more popular, and banks should be prepared to meet that demand. Customer attitudes about online banking are strongly influenced by the quality of the platform. The commercial banks in Somalia should offer more user-friendly internet banking in order to let clients carry out their financial activities quickly and easily.