FourierNet: Shape-preserving network for henle's fiber layer segmentation in optical coherence tomography images
FourierNet: Optik koherans tomografi görüntülerinde henle lifi tabakası bölütlemesi için şekil koruyan ağ
  1. Tez No: 756192
  2. Yazar: SELAHATTİN CANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM GÜNDÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dış nükleer tabaka (DNT) ve dış pleksiform tabaka (DPT) arasındaki dış retinada bulunan bir tabaka olan Henle lifi tabakası (HLT), düzgün doğrusal fotoreseptör aksonlarından ve Müller hücre çıkıntılarından oluşur. Öte yandan, standart optik koherans tomografi (OKT) görüntülerinde bu tabaka genellikle DNT tabakasına dahil edilir. Bunun nedeni, OKT görüntülerinde HLT konturlarının algılanmasındaki zorluktur. Görüntüleme ışınları altında gösterdiği yansıma farklılığından ötürü HLT konturlarını belirlemek için yöneltmeli OKT'ye ihtiyaç duyulur. Bu ise ek görüntüleme gerektiren bir süreçtir. Bu tez, FourierNet adını verdiğimiz bir şekil koruyan ağ modelini sunarak bu soruna çözüm önerir. Bu model, HLT bölütlemesinde yöneltmeli OKT görüntüleri kullanılarak ulaşılacak hedef performansı, standart OKT görüntüleri ile başarır. FourierNet, ağ eğitme sürecinde HLT şekil bilgisini kullanan yeni bir kademeli ağ tasarımıdır. Bu tasarım, HLT konturları üzerinde Fourier tanımlayıcıları hesaplayarak ve bu tanımlayıcıları öğrenmek için ek bir regresyon işi tanımlayarak, şekil bilgisinin ifade edilmesini önerir. FourierNet, HLT bölütlemesini regresyon ve sınıflandırma işlerinin eşzamanlı öğrenimi olarak formüle eder. Bu işlerde, şekil bilgisini kodlamak için girdi görüntüsünden Fourier tanımlayıcılar tahmin edilir ve bu tanımlayıcılar girdi görüntüsü ile birlikte HLT bölütleme haritasını oluşturmak için kullanılır. Otuz OKT taramasındaki toplam 1470 OKT görüntüsü üzerinde yapılan deneyler, HLT şeklinin Fourier tanımlayıcılar ile nicelleştirilmesinin ve bunların bölütleme ana işi ile birlikte eş zamanlı olarak öğrenilmesinin önemli ölçüde daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Bu bulgular, yöneltmeli OKT görüntülerine olan ihtiyacı azaltarak HLT bölütlemesini kolaylaştıran şekil koruyan bir ağ tasarlamanın verimliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Henle's fiber layer (HFL), a retinal layer located in the outer retina between the outer nuclear and outer plexiform layers (ONL and OPL, respectively), is composed of uniformly linear photoreceptor axons and Müller cell processes. However, in the standard optical coherence tomography (OCT) imaging, this layer is usually included in the ONL since it is difficult to perceive HFL contours on OCT images. Due to its variable reflectivity under an imaging beam, delineating the HFL contours necessitates directional OCT, which requires additional imaging. This thesis addresses this issue by introducing a shape-preserving network, FourierNet, which achieves HFL segmentation in standard OCT scans with the target performance obtained when directional OCT is available. FourierNet is a new cascaded network design that puts forward the idea of benefiting the shape prior of the HFL in the network training. This design proposes to represent the shape prior by extracting Fourier descriptors on the HFL contours and defining an additional regression task of learning these descriptors. FourierNet then formulates HFL segmentation as concurrent learning of regression and classification tasks, in which Fourier descriptors are estimated from an input image to encode the shape prior and used together with the input image to construct the HFL segmentation map. Our experiments on 1470 images of 30 OCT scans reveal that quantifying the HFL shape with Fourier descriptors and concurrently learning them with the main task of segmentation leads to significantly better results. These findings indicate the effectiveness of designing a shape-preserving network to facilitate HFL segmentation by reducing the need to perform directional OCT imaging.