Kullanımı yaygın olan bazı gıda takviyelerinin akılcı kullanımlarının değerlendirilmesi
Some common food supplementsevaluation of rational uses
- Tez No: 756205
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gıda takviyeleri; besin destek ürünleri, diyet takviyeleri ve supleman olarak bilinen vitamin, mineral, aminoasit, çeşitli bitkiler ve bunların ekstrelerini de kapsayan geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Türkiye'de gıda takviyelerinin denetimleri T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası hastalarda gıda takviyesi kullanım oranı ve gıda takviyelerine yönelik bilgi, bilinç düzeylerinin belirlenmesi ve farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmaya 345 kişi dahil edilmiş ve yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır. Çalışmadaki verilerin analizi Jamovi 2.3.9 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya katılan kişilerin %61,7'si (n=213) gıda takviyesi kullanmaktadır. Katılımcıların %55,1'i (n=190) kadın, %44,9'u (n=155) erkeklerden oluşmaktadır. En sık kullanılan gıda takviyeleri D, C, B12 vitaminleri demir, yeşil çay, papatya, çörek otu, MVM ve omega-3'tür.
Özet (Çeviri)
Food supplements it consists of a wide range of nutritional supplements, dietary supplements and supplements, including vitamins, minerals, amino acids, various plants and their extracts. Inspections of food supplement carried out by the Ministry Agriculture and Forestry in Turkey. Within the scope of this thesis, it was aimed to determine the rate of use of food supplements and to determine the level of knowledge, awareness and awareness about food supplement in patients age 18-65 who applied to the internal medicine outpatient clinics of Gülhane Training and Research Hospital. 345 people were included in the study and a questionnaire was applied with face-to-face interview technique. The analysis of the data in the study was made using the Jamovi 2.3.9 program. 61,7% (n=213) of the people participating in the study use food supplements. 55,1% (n=190) of the participants were women and 44,9% (n=155) were men. The most commonly used food supplements are vitamins D, C, B12, iron, green tea, chamomile, black cumin, MVM and omega-3.