Türk sinemasında propaganda: Hükümet Kadın 1 ve Hükümet Kadın 2 örneği
Propaganda in Turkish cinema: An example of Hükümet Kadın 1 and Hükümet Kadın 2
  1. Tez No: 756293
  2. Yazar: MEDİNE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Propaganda, insanlığın gelişimine paralel olarak ilerlemiş ve teknolojinin de gelişimi ile pek çok alanda farklı biçimlerde var olmuştur. Özellikle kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması propagandanın geniş kitlelere iletilmesini kolaylaştırmıştır. Bu kitle iletişim araçları içinde sinema, önemli bir propaganda aracı olarak günümüze değin kullanılagelmiştir. Kitlelerin yönlendirilmesi ve ikna edilmesi sürecinde sinema filmleri, etkin bir rol oynamaktadır. Çalışmada propagandanın sinema filmleri yoluyla nasıl sunulduğu ve propaganda kavramının bir kitle iletişim aracı olan sinemada kullanım biçimlerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, propaganda ve propaganda bağlamında Türk sineması incelendikten sonra“Hükümet Kadın 1”ve“Hükümet Kadın 2”filmleri Jean-Marie Domenach'ın propaganda kurallarına göre çözümlenmiştir. Çalışmanın kuramsal kısmında propaganda kavramı ve propagandanın tarihsel süreci ve özellikleri, teknikleri, türleri, kuralları, araçları ve propaganda bağlamında Türk sinemasının tarihi dönemleri ele alınmıştır. Çalışmanın konusu olan filmlerde karakterlerin ve diyalogların incelenmesi ile Domenach'ın propaganda kuralları arasında bir ilişki kurulmuş ve bunun neticesinde filmlerde bu kurallara uygun olarak; verilen mesajların hedef kitlenin anlayacağı tarzda açık ve yalın bir şekilde işlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Propaganda proceeded in parallel with the development of mankind and continued to exist in different forms in many areas with the development of technology. In particular, the proliferation of mass media has made it easier to transmit propaganda to the broad masses. Cinema has been used to this day as an important propaganda tool in these mass media. Motion pictures play an active role in the process of directing and persuading the masses. In this study, it is aimed to examine how propaganda is presented through motion pictures and the ways in which the concept of propaganda is used in cinema, which is a mass media. In this study, after examining Turkish cinema in the context of propaganda and propaganda, the films“Hükümet Kadın 1”and“Hükümet Kadın 2”were analyzed according to the propaganda rules of Jean-Marie Domenach. In the theoretical part of the study, the concept of propaganda and the historical process and characteristics of propaganda, techniques, types, rules, tools and the historical periods of Turkish cinema in the context of propaganda are discussed. As a result of the study, a relationship was established between the study of characters and dialogues in the films and Domenach's propaganda rules, and as a result, it was determined that the messages given in accordance with these rules in the films were clearly and decisively processed in a way that the target audience would understand.