İnternet bağımlılığı ile akademik erteleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between internet addiction and academic delay
  1. Tez No: 756322
  2. Yazar: İLKNUR CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; ortaokul öğrencilerinde internet bağımlılığı ve akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanı sıra öğrencilerin internet bağımlılığı ile akademik erteleme davranışlarının cinsiyet ve sınıf seviyesine göre farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul Beşiktaş ilçesindeki devlet okulunda öğrenim gören (363) kız ve (347) erkek toplam 710 öğrenci oluşturmaktadır. Sosyo-demografik Bilgi Formu, öğrencilerin internet bağımlılığına yönelik bilgi elde etmek için“ İnternet Bağımlılığı Ölçeği”, akademik erteleme davranışına yönelik bilgi elde etmek için“Akademik Erteleme Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre internet bağımlılığı ölçeği puanları ile akademik erteleme ölçeği puanları ve ölçeklerin alt boyutları arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki bulunmuştur. İnternet bağımlılığı ile akademik erteleme ölçeğinin toplam puan ortalamaları arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılığın olmadığı fakat sınıf seviyesi arttıkça internet bağımlılığı ve akademik erteleme puanlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; to examine the relationship between internet addiction and academic procrastination behavior in secondary school students. In addition, it was aimed to investigate whether students' internet addiction and academic procrastination behaviors differ according to gender and grade level. The sample of the research consists of a total of 710 students (363) girls and (347) boys who study at the public school in the Beşiktaş district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Socio-demographic Information Form,“Internet Addiction Scale”to obtain information about students' internet addiction, and“Academic Procrastination Scale”to obtain information about academic procrastination behavior were used as data collection tools. According to the results of the study, a moderate positive correlation was found between internet addiction scale scores and academic procrastination scale scores and sub-dimensions of the scales. It was concluded that there was no significant difference between the total mean scores of the internet addiction and academic procrastination scale according to gender, but the internet addiction and academic procrastination scores increased as the grade level increased.