Cevizde meyve gelişme dönemi ve hasat sonrasında bazı kimyasal bileşenlerin değişim miktarlarının belirlenmesi
Determination of the exchange amount of some chemical components in the fruit development period and after harvest in walnut
  1. Tez No: 756328
  2. Yazar: ZAHİDE SÜSLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜTYEMEZ, PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, 'Maraş 18' ve 'Chandler' çeşitlerine ait meyvelerde, iç dolum, hasat yaş ve hasat kuru dönemlerinde olmak üzere meyve zarındaki ve iç meyvedeki bazı kimyasal bileşenlerin miktarlarındaki değişim durumlarının belirlenmesi ve farklı depolama yöntemlerinin (kabuklu, kabuksuz ve kabuksuz olarak vakumlu paketleme) ceviz kimyasal bileşenleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca meyvelerinin peroksit ve melatonin içeriği tespit edilmiştir. Araştırmada iç dolum döneminden hasat yaş dönemine geçiş süresinin ceviz meyvelerinin kalitesini büyük oranda etkilediği görülmüştür. Protein, oleik yağ asidi ve linoleik yağ asidi iç meyvede daha fazla iken palmitik, stearik, linolenik yağ asidleri ile tokoferol, toplam fenol ve DPPH'ın meyve zarında daha fazla bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 'Maraş 18' ceviz çeşidinin protein, toplam fenol ve oleik yağ asidi miktarları açısından daha yüksek içeriğe sahip olduğu; buna karşın 'Chandler' çeşidinin lonoleik yağ asidi, linolenik yağ asidi ve tokoferol miktarları açısından daha yüksek içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Farklı teknikler kullanılarak depolanan ceviz çeşidlerine ait antioksidan aktiviteleri tüm depolama yöntemlerinde başlangıca göre düşüş göstermiştir. Peroksit değerlerin de ise sürekli bir artış görülmüştür. DPPH ve melatonin miktarları yönünden çeşitler arasında önemli bir farkın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the changes in the amounts of some chemical components in the fruit membrane and inner fruit of 'Maraş 18' and 'Chandler' cultivars, in stuffing, harvest fresh and harvest dry periods, and to determine the effects of different storage methods (with shell, without shell and without shell, vacuum-packed) on the chemical components of walnuts. In addition, the peroxide and melatonin content of the fruits were determined. In the study, it was observed that the transition period from the filling period to the harvesting period greatly affects the quality of walnut fruits. It was determined that while protein, oleic fatty acid and linoleic fatty acid were higher in the inner fruit, palmitic, stearic, linolenic fatty acids and tocopherol, total phenol and DPPH were found more in the fruit membrane. In addition, 'Maraş 18' walnut variety has higher content in terms of protein, total phenol and oleic fatty acid; On the other hand, it was determined that the 'Chandler' variety had higher content in terms of lonoleic fatty acid, linolenic fatty acid and tocopherol amounts. Antioxidant activities of walnut cultivars stored using different techniques decreased compared to baseline in all storage methods. A continuous increase was observed in peroxide values. It was determined that there was no significant difference between the cultivars in terms of the amounts of DPPH and melatonin.