İç Anadolu Bölgesi'nde ceviz antraknoz hastalığı etmeni (gnomonia leptostyla (Fr.) ces. et de Not.)'nin biyolojisi, ekolojisi ve savaşım olanakları
Biology, ecology and control methods of walnut anthracnose agent (gynomonia leptostyla (Fr.) ces. et de Not.) in central Anatolia Region
- Tez No: 5747
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN İREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi İÇ AÎTADOLU BÖLGESİNDE CEVİZ AHTRAKNOZ HASTALI?I ETMEKTİ ( Gnomonia leptostyla(gr. )Gea. et de Kot. )'HİN BİYOLOJİSİ, EKOLOJİSİ VE SAVAŞIM OLACAKLARI. Hüdaver COŞKUN Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dala Danışman : Prof.Dr.Selahat tin İREN 1987, Sayfa : 142 Jüri : Prof.Dr. S. İREI Prof.Dr.H.SORAH Prof.Dr.O.YE?EH Bu araştırmada, ceviz ağaçlarında ant raknoz has talığı etmeni (Gnomonia leptogtvlaCPr. )Ces. et de îTot.)'nin 1983-1985 yılları arasında, İç Anadolu Bölgesinde Ankara (Beypazarı) ve Kırşehir (Kaman) 'da biyolojisi ile populas- yon dinamiği takip edilerek, ekolojik, klimatolojik fak törlerle ilişkileri incelenmiştir. Ayrıca etmenin miselyum, peritesyum, askus, askospor, aservulus ve konidiyumları in- celennü.ş9 peritesyum, askus, askospor ve konidiyumlarm ölçümleri yapılmıştır. Fungusun üzerindö yapılan çeşitli laboratuvar çalışmalarında, konidiyumlarm çimlenmesi, çeşitli ortamlarda geliştirilmesi, koloni tiplerinin çap- razlanması ile heterotallik karakterinin araş tın İması. ve suni inokulâsyon denemeleri yapılmıştır. Bazı ceviz çeşit lerinin deneme bahçesinde hastalığa karşı duyarlılıkları araştırılmıştır. Üç yıllık biyoloji takibi sonrasında, en uygun mücadele zamanı ve ilaçlama adedi saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Gnomonia leptostyla, Marssonina juglandis, ceviz, antraknoz, heterotallizm, biyoloji, klimatoloji, ekoloji, populasyon dinamiği, mücadele metodları.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. Thesis BIOLOGY, ECOLOGY AWD CONTROL METHODS OP WALNUT.A1TBRACNOSE AGENT (Gnomonia leptostyla (Pr.)Ces.et de Kot.) IN CENTRAL ANATOLIA REGION Hüdaver COŞKUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof.Br..SeIahattin İREN 1987, Page: 142 Jury : Prof.Dr. S. İREN Prof.Dr.H.SQRAN Prof.Dr,Q. YE?EN Within this investigation the biology of walnut anthracnose agent (Gnomonia leptostyla (Fr,) Ces. et de Not.) was studied in Ankara (Beypazarı) and Kırşehir (Kaman) in Central Anatolian Region, and causal agent* s population dynamic relation, with ecological, climatological factors were studied. The studies were also carried out on mycelia, perithecia, asci, ascospores, acervuli and conidia of the. 'fungi and measures were made related with their parameters» Several laboratorial studies were carried out related with. the germination of conidia, development of the fungi on different media, crosses between colony types and artificial inoculation. Susceptibility of some walnut warieties were researched by field trials. Regarding the 3-year, biological study of the fungi, optimum time and. the optimum number of chemical application were determined. KEY WORDS : Gnomonia leptostyla, Marssonina juglandis, walnut, anthracnose, heterothallism, biology, climatology, ecology, population dynamic, control methods.