Ahlaki panik çerçevesinde örnek olay incelemesi: 10 ağustos 2021 Altındağ olayları
Case study in the framework of moral panic: 10 august 2021 Altındağ incidents
  1. Tez No: 756439
  2. Yazar: BAYRAM DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Toplumlar bazı durumlarda ahlaki panik süreçleri içerisine girebilmektedirler. Bu durum gerçekleşen bir olayın, kişinin ya da grubun, toplumsal değerlere ve çıkarlara tehdit olarak kabul görmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu tehdidin ardında, kolektif bellekte nesiller arası bağı oluşturmak için aktarılan değerlerle birlikte taşınan ön yargılar bulunmaktadır. Toplumlarda oluşan hegemonik düşünceler nesiller arası aktarılan değerler neticesinde meydana gelirler. Tüm bu gerekçelerden ötürü, bu çalışmada“10 Ağustos 2021 Altındağ Olayları”nın meydana gelmesine sebep olan kolektif hafızadaki Arap temsili değerlendirilecektir. Kolektif hafızadaki Arap temsilinin tutum ve kanaatlere yönelik tesiri, Arap Baharı'nın ve Ecyad Kalesi Olayı'nın köşe yazılarında ele alınış biçimi üzerinden değerlendirilecektir. Bu değerlendirmedeki amaç; Türkiye'de Suriyeli Sığınmacı sorunu belirmeden önce toplumda mevcut olan Arap ön yargısınının hegemonik düşüncelerdeki karşılığını göstermektir. Ayrıca geçmişte Türkiye- Suriye arasında uluslararası boyutta krizlerle meydana gelmiştir. Bu krizlerle ilgili değerlendirmeler yapılarak günümüzdeki Suriyeli Sığınmacı sorununa etkisi üzerine tartışılacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise bütün bu kolektif hafızadaki arap ve suriyeli imgesinin etkisiyle birlikte“10 Ağustos 2021 Altındağ Olayları”nın medyaya yansıma biçimleri çok katmanlı söylem analiziyle incelenecektir. Bu sayede ahlaki panik oluşturma girişimine yönelik değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In some cases, societies may enter into moral panic processes. This situation arises when an incident, person or group is accepted as a threat to social values and interests. Behind this threat, there are prejudices that are carried along with the values transferred to create the intergnereational bond in the collective memory. The hegemonic ideas that ocur in the societies ocur as a result of the values transferred between generations. For all these reasons in the study, the Arab representation in the collective memory that caused the“10 Ağustos 2021 Altındağ Incidents”will be evaluated. The effect of the Arab representation in the collective memory on attitudes and opinions will be evaluated through the way in which the Arab Spring and Ecyad Cstle Incident are handled in the columns. The purpose of this evaluation; before the problem of syrian refugees appeared in Turkey, it is Show the equivalent of the Arab prejudice in the society in hegemonic thoughts. In addition, in the past, there have been international crises between Turkey and Syria. Evaluations about these crises will be made and their impact on the current Syrian refugee problem will be discussed. In the third part of the study, the media reflections of the“10 August 2021 Altındağ Incidents”, together withith the effect of the Arab and Syrian image in the collective memory, will be examined with a multimodal discourse analysis. In this way, evaluations will be made regarding the attempt to create moral panic.