Covid-19 pandemisi sürecinde Azerbaycan yükseköğretim kurumlarında uzaktan eğitim uygulamaları
Distance education application in Azerbaijan higher education institutions during the Covid-19 pandemic period
- Tez No: 756438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma; Covid-19 Pandemi dönemi Azerbaycan yükseköğretim kurumlarında uzaktan eğitim uygulamasının durumunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu 2021-2022 öğretim döneminde Azerbaycan'da uzaktan eğitim sistemi içerisinde yer almış yükseköğretim kurumları öğrenci ve öğretim üyeleri oluşturmuştur. Araştırmaya 18 öğrenci ve 5 öğretim üyesinden oluşan toplam 23 kişi katılım sağlamıştır. Araştırmanın deseni bütüncül çoklu durum çalışmasıdır. Veriler araştırmacı tarafından görüşme tekniğine uygun hazırlanmış yarı-yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Anket formunda öğrenciler için 5 ve öğretim üyeleri için 5 soru bulunmaktadır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmış katılımcıların kendilerine sorulmuş olan sorulara verdikleri yanıtlar kodlanmış ve temalar çıkarılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, uzaktan eğitimin ilk başladığı dönemde üniversitelerin bu sürece tam hazırlıklı olmadıkları, öğretim üyelerinin hızlı bir biçimde sistem hakkında gerekli eğitim ve değişime ayak uydurmaya çalıştıkları, öğrencilerin, öğretim üyelerinin sunduğu dijital platformlardan, internet ve kütüphanelerden yararlandıkları, sistemin ağ yapısı olarak çok yeterli olmadığı görülmüştür. Sürecin devamında yapıcı düzenlemeler gerçekleştirildiğinde uzaktan eğitimin yalnızca zamandan tasarruf sağladığı ancak yüz yüze eğitimin daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the status of distance education in Azerbaijan higher education institutions during the Covid-19 Pandemic period. The study group consisted of students and faculty members who took part in the distance education system in Azerbaijan in the 2021-2022 academic year. A total of 23 people, consisting of 18 students and 5 faculty members, participated in the research. The research was designed as a holistic multiple case study. As a data collection tool, a semi-structured interview form was used prepared by the researcher in accordance with the interview technique. There are 5 questions for students and 5 for faculty members in the questionnaire. Content analysis was used for the data analysis and the answers for the questions were coded and themes were extracted. The findings of the study revealed that, when distance education first started, universities were not fully prepared for this process, faculty members tried to keep up quickly with the necessary education and the change about the system, students benefited from digital platforms provided by faculty members, internet and libraries, the network structure of the system was insufficient. When constructive arrangements are made in the continuation of the process, it has been concluded that distance education only saves time, but face-to-face education is more effective.