Türkiye'de 2000 sonrası ekonomik kriz dönemlerinde uygulanan vergi politikalarının reel sektör üzerindeki etkileri: Kobi'ler özelinde bir değerlendirme
The effects of tax policies implemented in the post-2000 economic crisis in Turkey on the real sector: An evaluation specific to Sme's
- Tez No: 756483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ekonomik krizler, hem dünya çapında hem de Türkiye'de sıklıkla görülen ülke ekonomileri ve işletmeler adına önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelmek adına vergi politikaları önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. KOBİ'ler işletmeler içerisinde büyük bir paya sahiptir. Ekonominin bel kemiği konumunda olan KOBİ'ler, yaşanan ekonomik krizlerden olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız 2000 yılı ve sonrasında Türkiye'de görülen ekonomik krizlerde uygulanan vergi politikalarını incelemek ve uygulanan bu politikaların KOBİ'ler üzerinde ne kadar etkili olduğunu istihdam, üretim, tüketim, yatırım, ihracat, ithalat ve vergi yükü gibi alanlarda değerlendirmektir. Çalışmada ilk olarak konu teorik bir biçimde ele alınmış ekonomik kriz tanımlamaları, türleri ve yaşanan önemli krizler konu edinmiştir. Ardından iktisadi ekollerin ekonomik krizler hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Daha sonra kriz dönemlerinde uygulanabilecek vergi politikaları incelenmiştir. Birinci bölümün sonunda kavramsal açıdan KOBİ'ler ele alınmış, tanımlamaları ve özelliklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de KOBİ'lerin mevcut durumları çok yönlü olarak ele alınmıştır. Türkiye'de 2000 yılı sonrasındaki ekonomik krizler ve uygulanan vergi politikaları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise uygulanan bu politikalar KOBİ'ler açısından değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgulara göre 2000 sonrasındaki ekonomik kriz dönemlerinde krizi önlemek adına birçok vergi politikası uygulanmış bu politikalar KOBİ'ler üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic crises emerges as an important problem for the economies of countries and businesses, which are frequently seen both throughout the world and in Turkey. Tax policies are used as an important tool to overcome this problem. SME's have a large share in enterprises. SME's, which are the backbone of the economy, can be adversely affected by the economic crisis. Our aim in this study is to examine the tax policies applied in the economic crises seen in Turkey in 2000 and thereafter and to evaluate how effective these policies are on SME's in areas such as employment, production, consumption, investment, exportation, importation and tax burden. In the study, firstly, the subject was discussed in a theoretical way, the definitions of economic crisis, its types and important crises were discussed. Then, the views of economic schools on economic crises are given. Then, tax policies that can be applied in crisis periods are examined. At the end of the first chapter, the conceptual definitions and characteristic of SME's are discussed. In the second part, the current situation of SME's in Turkey is discussed in a multi-faceted manner. The economic crises after 2000 and the tax policies applied in Turkey were examined. In the third and last part, these policies are evaluated in terms of SME's. According to the findings of our study, many tax policies were implemented in order to prevent the crisis during the post-2000 economic crisis and these policies were effective on SME's.