Metaproteomic analysis of saliva samples from parkinson's disease patients with cognitive impairments
Kognitif bozukluğu olan parkinson hastalarından alınan tükürük örneklerinin metaproteomik analizi
- Tez No: 756702
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Parkinson Hastalığı (PD), beyindeki dopaminerjik nöronların bozulmasını ve ölümünü ve alfa-sinüklin (α-syn) protein birikimini (Lewy cisimcikleri) içeren bir Nörodejeneratif Hastalıktır (NDD). PD semptomları, hem titreme gibi motor semptomları hem de anormal tükürük üretimi ve bilişsel bozulma (CI) gibi motor olmayan semptomları içerir. CI, PD hastalarının ve bakıcılarının yaşamlarını trajik bir şekilde etkileyen ve yaşamı tehdit eden aşamalara ulaşan demansa dönüşebilir. Bu nedenle, PH'de CI ve demans ilerlemesini saptamak ve izlemek için invaziv olmayan ve doğru biyobelirteçler geliştirmek acildir. Beyin omurilik sıvısı (BOS), PH'de CI biyobelirteçleri için yararlı bir kaynak olmasına rağmen, elde etme yöntemi invaziv olarak kabul edilir. Böylece tükürük, hem insan hem de mikrobiyal proteinlerin saptanmasına yardımcı olan iyi bir ikamedir ve sağlık/hastalık ile mikrobiyom-konak ilişkisini göz önünde bulundurarak MetaProteomik analizine izin verir. Ek olarak, Kütle Spektrometrisi (MS) teknolojilerinin ve biyoinformatik araçlarının geliştirilmesi, metaproteomik çalışmalara yardımcı olur. Burada, üç çalışma grubunun tükürük metaproteome içeriğini analiz ettik; nano-Sıvı Kromatografi tandem Kütle Spektrometresi (nLC-MS/MS), DIA-NN kullanılarak Sağlıklı Kontrol (HC: 28), Hafif Bilişsel Bozukluğu olan Parkinson hastaları (PD-MCI: 40) ve Demanslı Parkinson hastaları (PDD: 40) boru hattı ve R-programı.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease (PD) is a NeuroDegenerative Disease (NDD) that includes impairment and death of dopaminergic neurons at the brain and alpha-synuclein (α-syn) protein accumulation (Lewy bodies). PD symptoms include both motor symptoms, such as tremor, and non-motor symptoms, such as abnormal saliva production and cognitive impairment (CI). CI can develop to dementia tragically affecting the lives of PD patients and their caregivers, reaching to life threating stages. Therefore, developing non-invasive and accurate biomarkers for detecting and monitoring CI and dementia progression in PD is urgent. Although, cerebrospinal fluid (CSF) is a useful source for CI-biomarkers in PD, its obtainment method is considered invasive. Thereby, saliva is a good replacement aiding the detection of both human and microbial proteins, allowing MetaProteomics analysis considering microbiome-host relationship with health/disease. Additionally, the development of Mass Spectrometry (MS) technologies and bioinformatics tools aid metaproteomics studies. Here, we analyzed salivary metaproteome content of three study groups; Healthy Control (HC: 28), Parkinson's patients with Mild Cognitive Impairment (PD-MCI: 40), and Parkinson's patients with Dementia (PDD: 40), using nano-Liquid Chromatography tandem Mass Spectrometry (nLC-MS/MS), DIA-NN pipeline, and R-program.