Haydar Ergülen'in hayatı, şairliği ve şiirleri üzerine bir inceleme
An Analysis on the Haydar Ergülen's Life, Poetry and His Poems
- Tez No: 756714
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE KEVSER BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Haydar Ergülen, Türk Edebiyatı tarihlerinde 1980 sonrası Türk şiirinin temsilcisi olarak yer almıştır. 1980 sonrası Türk şiirinin önemli bir temsilcisi olan şair, şiir yazmanın yanı sıra şiirleri, şairleri ve günlük hayatı konu alan denemeler de kaleme almıştır. Bu yönüyle yazın hayatına başladığından itibaren velût bir şekilde eserler ortaya koymuştur. Bu çalışmanın odak noktası Haydar Ergülen'in şiirlerinde açığa çıkan temalar ve şiirlerinin dil ve üslup açısından incelenmesidir. Modern Türk şiirinin örneklerini veren şair, gelenekten kopmayan bir bakışla şiirlerini kaleme almıştır. Şairin, şiirinde anlatmak istediği anlam alanları ortaya çıkarılmak istenmiştir. Çocukluk, yalnızlık, ölüm, şehir, aşk, anne-kadın gibi temler şiirinin izleklerini oluşturmaktadır.“Haydar Ergülen'in Hayatı, Şairliği ve Şiirleri Üzerine Bir İnceleme”isimli çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, 1980 sonrası şiirine ve şaire dair bir değerlendirme yapılmıştır. Birinci bölümde biyografisi ve edebi hayatı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise şiirlerin tema bakımından incelemesi yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise şiirlerin yapı, dil ve üslûp açından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Haydar Ergülen took place in the history of Turkish Literature as the representative of Turkish poetry, after 1980. The poet, who is an important representative of Turkish poetry after 1980, has written essays on poems, poets and daily life, as well as writing poetry. On this prospective, he has produced significant amount of poetry since he started his literary life. The focus of this study is the themes revealed in Haydar Ergülen's poems and the examination of his poems in terms of language and style. The poet, who gave examples of modern Turkish poetry, wrote his poems with a point of view that did not break completely with tradition. It is aimed to reveal the meaning areas that the poet wants to tell in his poetry. Themes such as childhood, loneliness, death, city, love, mother-woman constitute the main themes of his poetry. Our study named“An Analysis on Haydar Ergülen's Life, Poetry and Poems”consists of three parts. In the introduction, an evaluation was made about the post-1980 poem and the poet. In the first part, his biography and literary life are discussed. In the second part, the poems were analyzed in terms of themes. In the third and last part, the poems are evaluated in terms of structure, language and style.