Yerleşik sürücülü led projektörlerin farklı şebeke koşullarında elektriksel, ışıksal ve mekanik olarak değerlendirilmesi
Assessment of driver on board led floodlights in terms of electrical, photometric and mechanical measurements under different grid conditions
  1. Tez No: 756810
  2. Yazar: HASAN CANSUN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL NAKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yerleşik sürücülü (Driver on Board, DOB) LED aydınlatma teknolojisinin hızla gelişmesiyle beraber DOB LED armatürlerin kullanım alanları ve bu armatürlere olan talep giderek artmaktadır. DOB teknolojisi şimdiye kadar küçük güçlü iç aydınlatma armatürlerinde maliyet açısından oldukça faydalı bir çözüm olmuştur. DOB teknolojisi günümüzde artık yüksek güçlerde ve projektör gibi dış aydınlatma armatürlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Projektörlerde metal halide ve yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalardan LED'li ışık kaynaklarına geçilmesi ile armatür verimlilikleri oldukça artmıştır. DOB teknolojisinin kullanılması ile verimlilik artışının yanında maliyetlerde de büyük oranda avantaj söz konusu olmuştur. DOB LED armatürlerin yüksek güçlerdeki verimlilikleri kararlı çalışma durumları ve dayanıklılıkları konusunda inceleme yapmak önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, 6 farklı üreticiye ait her biri 200W gücünde olan DOB LED projektör ve harici sürücüye sahip LED projektör ile örneklem kümesi oluşturulmuştur. Projektörlerin elektriksel, fotometrik, mekanik test ve ölçümleri yapılarak performanslarının ve teknik yeterliliklerinin analizleri yapılmıştır. Şebekedeki dalgalanmaların DOB projektörlere etkisini incelemek için 4 farklı senaryo oluşturulmuş ve ölçümler bu senaryolara bağlı olarak 4 farklı giriş gerilimi altında tekrarlanmıştır. DOB ve harici sürücüye sahip projektörlerin DOB projektörlerin ve harici sürücüye sahip projektörün karşılaştırmalı maliyet analizleri yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. DOB projektörlerin bir bölümünün, çeşitli özelliklerdeki beyan değerlerini sağlamadığı ve şebeke gerilimindeki dalgalanmalardan kritik seviyede etkilendikleri görülmüştür. DOB teknolojisinin kullanımı ile beraber LED projektör maliyetinin %40'ın üzerinde azaldığı görülmüş, armatür gövdesinde yapılacak olan fiziksel iyileştirmeler ve elektronik tasarımın geliştirilmesine bağlı olarak DOB teknolojisinin LED aydınlatmada çok daha büyük öneme ve kullanım oranına sahip olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
the areas of usage of DOB LED luminaires and the demand for these luminaires are increasing. DOB technology has so far been a very useful solution in terms of cost for low-power interior lighting luminaires. Nowadays, DOB technology has started to be used in high-power and outdoor lighting luminaires such as floodlights. With the transition from metal halide and high-pressure sodium vapor lamps to LED luminaires in floodlights, luminaire efficiency have increased considerably. Although there is a great advantage in costs as well as an increase in efficiency with the use of DOB technology. However, it has become important to examine the efficiency of DOB LED luminaires at high powers, stable working conditions and durability. In this study, a sample set was created with DOB LED projector from 6 different manufacturers, each with a power of 200W, and LED floodlight with an external drive. Electrical, photometric, mechanical tests and measurements of floodlights were made and their performance and technical competence were analyzed. To examine the effect of fluctuations in the network on DOB floodlights, 4 different scenarios were created and the measurements were repeated under 4 different input voltages depending on these scenarios. Comparative cost analyses of DOB and the floodlight with external driver and were made and the results were evaluated. Some of the DOB luminaires did not meet their declared values of various specifications and were found to be critically affected by fluctuations in mains voltage. With the use of DOB technology, it has been seen that the cost of LED projectors has decreased by more than 40% and it has been concluded that DOB technology will have a much greater importance and utilization rate in LED lighting depending on the physical improvements to be made in the luminaire body and the development of electronic design.