Son sınıf hemşirelik öğrencilerinin çocuk sevme düzeyleri ve çocuk haklarına ilişkin tutumları
Level of child liking and attitudes of children rights of senior nursing students
- Tez No: 756809
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada hemşirelik bölümü son sınıf öğrencilerinin çocuk sevme düzeylerinin ve çocuk haklarına ilişkin tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Veriler Barnet's Çocuk Sevme Ölçeği, Çocuk Haklarına İlişkin Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan öğrenci tanıtım formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Kırıkkale ve Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve parametrik testler kullanılmıştır. 153 öğrenci ile yapılan bu çalışmada, araştırmaya katılan öğrencilerin %79.08 'kadın, %20.91'i erkektir. Öğrencilerin %43.79 'unun çocuk hemşiresi olarak çalışmak istediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin Çocuk Sevme Ölçeği puan ortalaması 78.62±16.03, Çocuk Haklarına İlişkin Tutum ölçeği puan ortalaması 28.27±7.65 olduğu görülmektedir. Çocuk sevme puan ortalaması arttıkça çocuk haklarına ilişkin tutum puanı ortalaması azalmaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda hemşirelik öğrencilerinin çocuk sevme düzeyi yüksek, çocuk haklarına ilişkin tutumlarının olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. mesleki yaşamında çocuklarla çalışacak olan hemşirelik öğrencilerinin sağlıklı ve etkili bakım sunması için, çocuk hakları konusunda yeterli bilgi ve becerilerle donatılması önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of liking of children and their attitudes towards children rights of senior nursing students. Data were collected using Barnett's Liking of Children Scale, Children Rights Attitude Scale and student introduction for prepared by the researcher. The sample of the study consists of senior students of Kırıkkale and Bozok University, Faculty of Health Sciences, Nursing Department. Descriptive statistics and parametric tests were used to evaluate the data. In this study conducted with 153 students, 79.08% of the students participating in the research were female and 20.91% were male. It was concluded that 43.79% (n=86) of the students wanted to work aspediatric nurse. It is seen that the average score of the students on the Children Liking Scale is 78.62±16.03, and the average score on the attitude towards Children Rights Scale is 28.27±7.65. In line with the findings, it has been suggested that nursing students who will work with children in their professional life should be equipped with sufficient knowledge and skills on children rights in order to provide healthy and effective care.