Kamu binalarının dış mekân peyzaj tasarım analizi: Çanakkale ve Prag örneği
Outdoor landscape design analysis of public buildings: Example of Çanakkale and Prague
- Tez No: 756874
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sanayileşmenin hızla artması ile insanoğlu yaşadıkları kırsal kesimden kentlere doğru yoğun bir göç hareketliliğine girmiştir. Bunun sonucunda kentler mevcut kentsel alt yapıları ile bu yoğun talebe karşı yeteri kadar elverişlilik gösterememiştir. Kenti oluşturan en önemli birimlerden olan kamu binaları ve dış mekânları da zamanla bu olumsuz durumdan etkilenmişlerdir. Hızla artan kentsel nüfusun hizmet beklentisine karşılık gerek fiziksel yapıları gerek ise dış mekânları yetersiz kalmıştır. Kent içerisinde oldukça fazla yer kaplayan kamu binaları devlet ve halk için oldukça önem arz etmekte ve bu binalar çok fazla kullanıcıya hitap etmektedir. Bu sebeple kent içindeki varlıkları oldukça geniş bir alana yayılmakta ve betonlaşmayı arttırmaktadır. Bu betonlaşma oranını yeşil alan ile dengelemek amacıyla binalara ait yakın çevre peyzajlarının iyi tasarlanmış olması oldukça önem arz etmektedir. Bu tez kapsamında Çanakkale ve Prag kentlerinde yer alan kamusal binalar ve dış mekânlarının peyzaj tasarım ve uygulama analizleri karşılaştırmalı olarak yapılmış, bünyesinde bulundurduğu donatı elemanlarının kullanılabilirlik, malzeme ve alana uygunlukları belirlenmiş, alanlarda kullanılan bitkiler saptanmıştır. Çalışma sonucunda Çanakkale'de bulunan kamu binalarının dış mekânlarına yönelik tasarım ve uygulama çalışmalarının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Prag'da ise kamu binalarının dış mekânlarında kullanılan donatı elemanlarının ve bitkisel uygulamaları yeterli olduğu ancak kent içinde kamu binalarının bulunduğu yerlerde tarihi bina kaynaklı yoğun yapılaşma olması nedeniyle kamu binalarında geniş kitlesel yeşil alan kullanımı eksikliği gözlemlenmiştir. Alan kullanımlarının kullanıcı kapasitesi doğrultusunda uygunlukları belirlenerek tüm bu analizler karşılaştırmalı olarak sunulmuş; eksik ve artı yönler saptanarak her iki kente yönelik peyzaj tasarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in industrialization, human beings have entered an intense migration movement from the rural areas where they live to the cities. As a result, cities have not been able to show sufficient convenience against this intense demand with their existing urban infrastructures. Public buildings and outdoor spaces, which are among the most important units that make up the city, have also been affected by this negative situation over time. Despite the rapidly increasing urban population's service expectation, both their physical structures and outdoor spaces were insufficient. Public buildings, which take up a lot of space in the city, are of great importance for the state and the public, and these buildings appeal to many users. For this reason, their presence in the city spreads over a wide area and increases the concretization. In order to balance this concretion rate with the green area, it is very important that the surrounding landscapes of the buildings are well designed. Within the scope of this thesis, landscape design and application analyzes of public buildings and outdoor spaces in the cities of Çanakkale and Prague were made comparatively, the usability, material and area suitability of the reinforcement elements it contains were determined, and the plants used in the areas were determined. As a result of the study, it has been determined that the design and implementation studies for the exteriors of public buildings in Çanakkale are insufficient. In Prague, on the other hand, it has been observed that the reinforcement elements used in the exteriors of public buildings and their plant applications are sufficient, but there is a lack of large mass green space use in public buildings due to the intense construction caused by historical buildings in the places where public buildings are located in the city. All these analyzes were presented comparatively by determining the suitability of the area uses in line with the user capacity; By determining the deficiencies and positive aspects, landscape design proposals for both cities were developed.