Qablaşdırma tipli diskret optimallaşdırma məsələlərinin bəzi fuzzy qoyuluşları və həll alqoritmləri
Paketleme türü kesikli optimizasyon problemlerinin bazı bulanık tanımları ve çözüm algoritmaları
- Tez No: 757041
- Danışmanlar: PROF. DR. K.Ş.MƏMMƏDOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Azerice
- Üniversite: Azerbaycan Milli Elmler Akademiyası
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kutu paketleme tipi problemlerin teknik, ekonomik ve sosyal alanlarda geniş uygulamaları vardır. Görev çizelgeleme, görev atama, kaynak atama vb. birçok problem, kutu paketleme probleminin özel türleridir. Bulanık kümeler teorisinin kullanımı, nesneler ve kutular, görevler ve işverenler arasındaki niteliksel ilişkilerin belirlenmesine olanak vererek bu tür problemlerin daha uygun bir şekilde modellenmesini mümkün kılar. Sunulan doktora tezi, bulanık başlangıç bilgili ayrık kutu paketleme tipi problemler hakkındadır. Doktora tezinde, bulanık kutu paketleme probleminin genel tanımlamaları incelenmiş olup, farklı insidans matrislerine sahip çeşitli formülasyonları sunulmakta ve araştırılmaktadır. Görev atama probleminin çeşitli varyantları sunulmuş ve farklı toparlama (agregasyon) operatörleri kullanılarak atamaların kalite derecelerini hesaplama yolları belirlenmiştir. Ele alınan problemlerin çözüm algoritmaları tasarlanmış ve algoritmaların karmaşıklık analizleri yapılmıştır. Algoritmaların tümü C++ veya Pascal algoritmik dillerinde programlanmıştır ve Pentium IV kişisel bilgisayarlarında hesaplama deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bin-packing type problems have wide applications in technical, economics and social spheres. Many problems, such as task-scheduling, task-assignment, resource-assignment etc. are special types of the bin-packing problem. Usage of fuzzy sets theory makes possible to model this kind of problems more adequately by giving possibility to take quality relations between objects and bins, tasks and employers. Presented dissertational thesis is about discrete bin-packing type problems in fuzzy initial information. In the dissertational thesis, the general statement of the fuzzy bin-packing problem is investigated; its various formulations with different incidence matrixes are offered and explored. Various variants of the task-assignment problem are offered and investigated in which degrees of guality of assignments are appreciated by using different aggregation operators. Solution algorithms of the handled problems are designed and complexity analysis of the algorithms is made. All of the algorithms are programmed in algorithmic languages C++ or Pascal and computational experiments are made in Pentium IV personal computers.