45- 55 yaş arasında menopoz dönemindeki kadınların menopoza ilişkin tutumlarının ve menopoz semptomlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of 45-55 years old women at the period of menopease and the symptoms of menopease
  1. Tez No: 757040
  2. Yazar: FİRDEVS TEK GÖKÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: 45-55 yaş arasında menopoz dönemindeki kadınların menopoza ilişkin tutumlarının ve menopoz semptomlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran kadınlar ile gerçekleştirilmiş tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği (MÇTÖ) ve Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) kullanılarak, Mayıs-Haziran 2022 tarihlerinde yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Araştırma örneklemini tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme ile seçilen, 12 ay boyunca menstural kanama yaşamamış ve menopoz tanısı alan, Türkçe okuryazarlığı olan kadınlar oluşturmuştur. Bulgular: Kadınların toplam MSDÖ puan ortalaması 22,22±9,97, ürogenital şikâyet ortalaması 5,18±3,24, somatik şikayet ortalaması 3,55±2,14 ve orta düzeye yakın; psikolojik şikayetler ortalaması ise 13,48±6,12 ve orta düzeyin biraz üzerinde olarak bulunmuştur. Kadınların MİTÖ puan ortalaması 43,63±16,12'dir.. MİTÖ ile somatik şikayetler, psikolojik şikayetler, ürogenital şikayetler ve toplam MSDÖ puanları arasında negatif yönde, çok zayıf/zayıf derecede ve istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç ve Öneriler: Kadınların tüm menopoz semptomlarını orta veya orta düzeye yakın yaşadıkları ve menopoza ilişkin olumlu tutum içerisinde oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca olumlu menopozal tutum içinde olanların daha az menopozal semptom yaşadığı söylenebilir. Menopoza yönelik olumlu tutum geliştirme ve menopozal semptomları azaltma çalışmalarında kadın sağlığı hemşiresinin etkin rol oynaması; benzer çalışmaların farklı gruplarla yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study was conducted investigation of attitudes of 45-55 years old women at the period of menopause and the symptoms of menopause. Material and Method: This study is applied of women to the obstetrics and gynecology outpatient clinic and it is a descriptive study. The data have been collected through face-to-face interviews in May and June of 2022 by introductory information form, Attitudes related to Menopause and Assessing Menopausal Symptoms Scale. The sampling of the study is composed of Turkish speaking and understanding women who have not experienced menstrual bleeding for 12 months and diagnosed with menopause selected by random sampling from non-random sampling methods. Results: It is founded that the total average score of assessing menopausal symptoms scale of women is 22.22±9.97, average of urogenital complaints is 5.18±3.24, average of somatic complaints is 3.55±2.14 and close to medium; average of psychological complaints is 13.48±6.12 and slightly above average. It is determined that the average scale score of women's attitude towards menopause is 43.63±16.12. It is determined that there is a negative, very weak/weak and statiscally significant relation between attitudes related to menopause, somatic complaints, psychological complaints, urogenital complaints and total score of assessing menopausal symptoms scale.(p0.05). Conclusion: It is determined that participants women of the study experience intermediate or near intermediate of all menopausal symptoms and have positive attitudes. Also, it can be said that experiencing fewer menopausal symptoms women have positive menopausal attitudes. It is suggested that taking an active role of the womens health nurse for studies of developing a positive attitude towards menopause and reducing menopausal symptoms, similar studies should be done with different groups.