Subaraknoid kanama ile platelet sayısı, ortalama platelet hacmi, platelet dağılım genişliği ve ortalama platelet hacmi/platelet sayısı oranı arasındaki ilişki
Platelet count, mean platelet volume, platelet with subarachnoid hemorrhage distribution width and average platelet volume/platelet count ratio the relationship between
  1. Tez No: 757055
  2. Yazar: MÜJDAT BÜKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT AÇIK, PROF. DR. MELİH ÇEKİNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Subaraknoid kanama, serebrovasküler hastalıkların % 5-7'lik bölümünü oluşturmasına rağmen, yüksek mortalite ve morbidite oranından dolayı daima bilinmesi gereken bir hastalıktır. Biz bu çalışmamızda subaraknoid kanama sonrası alınan periferik kan örneklerinde hematolojik parametrelerin (MPV, PDW, PLT sayısı, MPV/PLT sayısı oranı) düzeylerinin değerlendirilerek, aSAH ve vasospasmla olan ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirurji Kliniği'ne Eylül 2017-Eylül 2021 tarihleri arasında başvuran 698 aSAH tanılı hasta ile bunlara demografik olarak yakın 703 kontrol hastası alındı. Her iki hasta grubundan alınan kan örneklerinde PLT sayısı, MPV, PDW ve MPV/PLT sayısı oranı çalışıldı. Bilinen kan hastalığı (orak hücreli anemisi) olan hastalar çalışmaya alınmadı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların MPV değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Hastaların PDW değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Hastaların MPV/PLT sayısı oranı değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Vasospasm gelişen hastalarda MPV değeri vasospasm gelişmeyen hastalara göre daha yüksek idi. Vasospasm gelişen hastalarda PDW değeri vasospasm gelişmeyen hastalara göre daha düşük idi. Vasospasm gelişen hastalarla gelişmeyen hastaların MPV/PLT sayısı oranı değerleri arasında fark bulunmadı (p>0.05). MPW değeri 9.6 olanların %14.7'sinde vasospasm saptandı. PDW değeri >16.2 olanların %5.1'inde, PDW değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Subarachnoid hemorrhage accounts for 5-7% of cerebrovascular diseases. However, it is an issue that should always be known due to its high mortality and morbidity rate is a disease. In this study, we evaluated the peripheral blood samples taken after subarachnoid hemorrhage. The levels of hematological parameters (MPV, PDW, PLT number, MPV/PLT number ratio) we investigated the relationship between aSAH and vasospasm. Materials and Methods: T.C. Health Sciences University Adana Medical Faculty Hospital with 698 patients diagnosed with aSAH, who applied to the Neurosurgery Clinic between September 2017 and September 2021. 703 demographically similar control patients were included. Blood from both patient groups PLT number, MPV, PDW and MPV/PLT number ratio were studied in the samples. Known blood disease (sickle cellular anemia) were excluded from the study. The results were evaluated statistically. Results: The MPV values of the patients were higher than the control group. PDW of patients values were higher than the control group. MPV/PLT number ratio values of patients found higher than the control group. The MPV value was higher in patients who developed vasospasm than in patients who did not develop vasospasm. The PDW value was lower in patients who developed vasospasm than in patients who did not develop vasospasm. The difference between the MPV/PLT number ratio values of patients who developed vasospasm and those who did not found (p>0.05). Vasospasm was detected in 5% of those with an MPW value of; 9.6 and 14.7% of those with an MPW value of; 9.6. Vasospasm was detected in 5.1% of those with a PDW value of >16.2 and in 21.4% of those with a PDW value of