Biceps brachii ve triceps brachii kaslarından farklı açılarda alınan maksimum istemli izometrik kasılma verilerinin karşılaştırılması
Comparison of maxi̇mum voluntary isometric contraction data from bi̇ceps brachii and tri̇ceps brachii muscles at di̇fferent angles
  1. Tez No: 757054
  2. Yazar: NAZLI DÜRÜMLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SÖZEN, DOÇ. DR. SEVİM ACARÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bicepsbrachii ve tricepsbrachii kaslarının farklı açılarda elde edilen MVIC değerlerinin karşılaştırılarak optimal verimin alındığı açının tespitidir. Gereç ve Yöntem:Yaşları 18-24 arasında değişen toplam sağlıklı 30 (15 kadın) ve (15 erkek) olmak üzere toplam 30 gönüllü çalışmaya katılmıştır. Bulgular: Bicepsbrachii kasından 70°, 90° ve 110° derecede elde edilen EMG değerleri ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study is to compare the MVIC values obtained from different angles of the bicepsbrachii and tricepsbrachii muscles and to determine the angle at which the optimal efficiency is obtained. MeterialandMetod: A total of 30 healthy volunteers (15 females) and (15 males) aged between 18-24 participated in the study.