Muhasebe şirketlerinde örgütsel bağlılığın çalışan performansı üzerindeki etkisi: İstanbul örneği
The effect of organizational commitment on employee performance in accounting companies: The case of İstanbul
  1. Tez No: 757096
  2. Yazar: HAZAL YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı muhasebe şirketlerinde örgütsel bağlılık ile çalışanların performansları üzerine olan etkilerini incelemektir. Araştırmada İstanbul ilinde çalışan serbest muhasebeci mali müşavirler örneklem olarak kullanılmıştır. Araştırma için kullanılan anket toplamda 33 sorudan oluşmaktadır. Toplanan anket sonuçlarında 403 adet katılımcıdan kullanılır geçerli yanıt alınmıştır. Alınan bu veriler SPSS 22.0 adlı istatistik analiz programı üzerinden yapılan normallik ve güvenilirlik, geçerlilik ve faktör, T-testi, anova, regresyon ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda örgütsel bağlılığın çalışan performansına doğrudan ve olumlu etkileri tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılığın çalışan performansı üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Araştırmanın sonuç kısmında araştırmacılara ve araştırmayı okuyacak okuyuculara öneriler sunulmuş ve araştırma kapsamında elde edilen bütün bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effects of organizational commitment on the performance of employees in accounting companies. Independent accountant financial advisors working in the province of İstanbul were used as dample in the research. The questionnaire used for the research consists of 33 questions in total. According to the collected survey results, there are 403 people provided us with usable and valid data among participants. These data were evaluated with reliability, validity and factor, t-test, anova, regression and correlation analyzes performed on the statistical analysis program called SPSS 22.0. As a result of the research, direct and positive effects of organizational commitment on employee performance were determined. Affective commitment, continuance commitment and normative commitment, which are the sub-dimensions of organizational commitment, did not have a significant effect on employee performance. In the conclusion part of the research, suggestions were presented to the researchers and the people who will read the research, and all the findings obtained within the scope of the research were evaluated.