Devlet ve Özel okullarda okuyan lise öğrencilerinin aktif video oyunlarının beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of active video games on the attitudes of HİGH schools in state and private schools to physical education and sports lessons
- Tez No: 757149
- Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, 13-16 yaş grubu Devlet ve Özel okullarda okuyan lise öğrencilerinin Nintendo Wii Aktif Video Oyunlarının Beden Eğitimi ve Spor derslerinde kullanımının Beden Eğitimi ve Spor dersine yönelik tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya gerekli etik izinler ilgili kurum ve kuruluşlardan alınarak başlanmıştır. Araştırmaya Osmaniye'nin Kadirli İlçesinde devlet okulu olan Osman Gazi Anadolu Lisesi ve Özel Bahçeşehir Kolejinde okuyan 13-16 yaş grubu 100'ü Deney Grubu 100'ü Kontrol Grubu olmak üzere toplam 200 öğrenci dahil edilmiş ve iki grup ayrı ayrı 99 kız 101 erkek olacak şekilde ayarlanmıştır. Öğrenciler, Helsinki Kriterleri'ne uygun olarak gönüllü onam formu ve velilerinden alınan izinle gönüllülük esasına göre bu çalışmaya dahil edilmişlerdir. Gruplar rastgele örneklem tekniği ile deney ve kontrol grubu olarak oluşturulmuştur. Deney grubuna öncelikle Beden Eğitimi ve Spora karşı tutum ölçeği anketi uygulandıktan sonra Beden Eğitimi ve Spor derslerinde 2 ders saatinde Nintendo Wii Aktif Video oyunu oynatılarak uygulanmıştır. Nintendo Wii içeriklerinden seçilen Masa Tenisi ve Kort Tenisi branşların da 40+40 dakikalık programlar oluşturularak uygulanmıştır. Deney grubuna Nintendo wii aktif video oyunu oynatıldıktan sonra tekrar Beden Eğitimi ve Spora karşı tutum ölçeği uygulanmıştır. Kontrol grubu ise Beden Eğitimi derslerindeki müfredata göre derslerini işlemişlerdir ve kontrol grubuna da aynı şekilde Beden Eğitimi ve Spora karşı tutum ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada, Nintendo Wii Aktif Aktif Video Oyunu Deney Gurubu ve Kontrol Grubu ön testleri arasında p>0,05 anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the use of Nintendo Wii Active Video Games in Physical Education and Sports lessons of high school students in the 13-16 age group studying in State and Private schools on their attitudes towards Physical Education and Sports lesson was investigated. The research started by obtaining the necessary ethical permissions from the relevant institutions and organizations. A total of 200 students, 100 from the Experimental Group and 100 from the Control Group, in the 13-16 age group studying at Osman Gazi Anatolian High School and Private Bahçeşehir College, which are public schools in Kadirli District of Osmaniye, were at included in the research and the two groups were set as 99 girls and 101 boys separately. The students were included in this study on a voluntary basis with the consent form and the permission of their parents in accordance with the Helsinki Criteria. The groups were divided into experimental and control groups using the random sampling technique. After applying the scale of attitude towards Physical Education and Sport questionnaire, it was applied to the experimental group by playing Nintendo Wii Active Video game in 2 lesson of Physical Education and Sports classes. 40+40 minute programs were created and implemented in Table Tennis and Court Tennis branches selected from Nintendo Wii contents. After playing Nintendo wii active video game to the experimental group, the Attitude towards Physical Education and Sports scale was applied again. The control group, on the other hand, taught their lessons according to the curriculum in Physical Education lessons, and the Attitude towards Physical Education and Sports scale was applied to the control group in the same way. In the study, a p>0.05 significant difference was not detected between the Nintendo Wii Active Active Video Game Experiment Group and Control Group pre-tests.