İnsülin direnci olan kadınların tıbbi beslenme tedavisine kızılcık (Cornus MAS L.) meyvesi eklenmesinin beslenme durumuna etkisi
The effect of adding cornelian cherry (Cornus MAS L.) to the medical nutritional treatment of women with insulin resistance on nutritional status
  1. Tez No: 757186
  2. Yazar: ZEHRA MARGOT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ESRA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, insülin direnci olan kadınların tıbbi beslenme tedavisine (TBT) liyofilize kurutulmuş kızılcık meyvesi (Cornus mas L., CM) eklenmesinin beslenme durumu üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, hekim tarafından insülin direnci tanısı almış 18-45 yaş arası 84 kadın ile yürütülmüştür. Katılımcılar 4 gruba randomize edilmiştir; TBT + 20 g liyolifize kurutulmuş CM alan grup (DK, n=22), TBT alan grup (D, n=21), sadece 20 g liyolifize kurutulmuş CM alan grup (K, n=21) ve kontrol grubu (C, n=20). Tüm katılımcılar 12 hafta süreyle takip edilmiş, müdahale öncesi demografik bilgileri içeren anket formu yüz yüze görüşmelerde araştırmacı tarafından doldurulmuş, müdahale öncesi ve sonrası biyokimyasal parametreleri dosyalarından kaydedilmiş, 15 günde bir antropometrik ölçümleri ve besin tüketim kayıtları araştırmacı tarafından alınmıştır. Tüm veriler SPSS 24.0 ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Müdahale öncesi gruplar tüm veriler açısından homojen dağılmıştır. Müdahale sonrası gruplar arasında; DK ve D grubu arasında, yalnızca vücut su kütlesinin değişim yüzdesinin DK grubunda istatistiksel olarak daha fazla azalmış olduğu (p = 0,049) ancak açlık insülini, c-peptid ve HOMA-IR değerlerindeki azalmanın D grubundan yaklaşık 2 kat daha fazla olduğu saptanmıştır (p < 0,05). Gruplardan K ve C karşılaştırıldığında ise, müdahale sonrası tüm antropometrik ölçümlerinin benzer olduğu ancak açlık kan glikozu, açlık insülini ve HOMA-IR değerlerindeki yüzde azalışının K grubunda daha fazla olduğu bulunmuştur (p < 0,05). Sonuç: Tıbbi beslenme tedavisinin insülin direnci olan kadınlara olumlu etkileri olduğu ve TBT'ye 20 g liyofilize kurutulmuş CM eklenmesinin, insülin direnci ilişkili parametreleri iyileştirdiği ve diyabet gelişimini önlemek için faydalı olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect on nutritional status for women with insulin resistance when lyophilized dried cornelian cherry (Cornus mas L., CM) was added to medical nutrition therapy (MNT). Materials and Methods: The study was conducted with 84 women aged 18-45, diagnosed with insulin resistance. Participants were randomized into 4 groups: MNT+20g lyophilized dried CM group (DK, n=22), MNT group (D, n=21), only 20g lyophilized dried CM group (K, n=21), and the control group (C, n=20). All participants were followed for 12 weeks. Before the intervention, a questionnaire containing demographic information was completed by researcher, while pre- and post-intervention biochemical parameters were recorded from patient files. Anthropometric measurements and food consumption were recorded every 15 days. All data were evaluated with SPSS 24.0. Results: Pre-intervention groups were homogeneously distributed.