Synthesis and characterization of TiO2 nanotubes coated with Cu2SnS3 via spray pyrolysis method for enhanced photocatalytic activity
Artırılmış fotokatalitik aktiviteye sahip Cu2SnS3 ile kaplanmış TiO2 nanotüplerinin sprey piroliz yöntemi ile sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 757213
  2. Yazar: ABDLRAHEM ALWAJEDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Havadan, topraktan ve sudan tehlikeli kimyasal bileşimleri uzaklaştırmak için gelişmiş fizikokimyasal yöntemler oluşturmak için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu araştırma, UVA ışıması ve görünür ışık altında RhB 'nin heterojen fotodegradasyonunda fotokatalizör olarak prospektif kullanım için Cu2SnS3/TiO2 nanotüplerin (CTS_TNT) nanokompozit filmlerinin üretimini açıklamaktadır. Cu2SnS3 kaplı TiO2 nanotüpler, iki aşamalı bir işlemde etkili bir şekilde üretildi. İlk olarak, TiO2 nanotüp dizilerini büyütmek için anodik oksidasyon yöntemi kullanıldı. Daha sonra Cu2SnS3 tabaka şeklindeki nanoyapılar, 3,5 ve 7 dakikalık farklı kaplama sürelerinde sprey piroliz yöntemi ile tüplerin üst kısımlarına nispeten doldurulmuş ve kaplanmıştır. (CTS_TNT), FESEM, XRD kullanılarak karakterize edildi. Karakterizasyon sonuçları, TiO2 nanotüplerin yüzeyindeki Cu2SnS3 nanotabakanın kristal yapısının, morfolojisinin, elementel bileşiminin ve yoğunluğunun Cu2SnS3 kaplama süresinden etkilendiğini göstermiştir. Fotodegradasyon sonuçları, CTS_TNT filmlerinin fotokatalitik aktivitesinin artan Cu2SnS3 kaplama süresi ile kademeli olarak arttığını ve en iyi performansın 5 dakika boyunca kaplanan film için gözlemlendiğini göstermiştir. UV kaynağı altında TNT için %65 ve (CTS_TNT_5 dakika) kaplı film için %98 RhB fotodegradasyon verimi belirlendi.
Özet (Çeviri)
Much effort is expended in developing improved physicochemical methods for removing dangerous chemical compositions from the air, soil, and water. This present research describes the production of Cu2SnS3_TiO2 nanotubes (CTS_TNT) nanocomposite films for prospective use as photocatalysts in the heterogeneous photodegradation of Rhodamine B under UVA irradiation and visible light. Cu2SnS3 coated TiO2 nanotubes were effectively produced in a two-step process. First, anodic oxidation was used to grow TiO2 nanotube. After that, Cu2SnS3 layer-shaped nanostructures were relatively filled and coated on the top of tubes via spray pyrolysis method in different coating times 3, 5 and 7 minutes. CTS_TNT were characterized by using FESEM and XRD. The characterization results showed that the crystal structure, morphology, elemental composition and density of Cu2SnS3 nanolayer on the surface of TiO2 nanotubes are affected by Cu2SnS3 coating time. The photodegradation results demonstrated that the photocatalytic activity of CTS_TNT films increased gradually with increasing Cu2SnS3 coating duration. The best performance was achieved in CTS coated sample for 5 minutes. RhB photodegradation efficiency was determined to be 65% for bare TiO2 and 98 % for (CTS_TNT_5 minutes) coated film under a UV source. Also, photocatalytic performance of TiO2 nanotubes was enhanced under visible light irradiation by CTS decoration.