Hemşirelerde meslek algısı ve psikolojik sermaye düzeyleri
Professional perception and psychological capital in nurses
- Tez No: 757258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, hemşirelerin meslek algısı ve psikolojik sermaye düzeylerini ve bu kavramlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yürütüldü. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Hemşirelik Meslek Algısı Ölçeği”ile toplandı. Çalışmada sayı, frekans dağılımı, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri, Kolmogorov- Smirnov (K-S) ve Shapiro Wilks, Mann-Whitney U testi, Kuruskall Wallis Htestleri kullanıldı. Ayrıca Cronbach Alpha, Spearman Korelasyon Katsayısı ve Lineer Regresyon analizi uygulandı. Araştırmaya katılan hemşirelerin %53.5'i 24-29 yaş aralığında, %68.9'u kadın, %55.1'i evli, %57'sinin çocuğunun olmadığı ve %67.3'ünün lisans ve üzeri mezunu olduğu saptandı. Hemşirelerin Psikolojik Sermaye Ölçeği (PSÖ)'nden ortalama 4.33±0.79 puan ve Hemşirelik Mesleğini Algılama Ölçeği (HMAÖ)'nden ortalama 82.81±10.05 puan aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive and relationship-seeking study in order to examine the professional perception and psychological capital levels of nurses and the relationship between these concepts. The data of the study was collected with“Personal Information Form, Psychological Capital Scale and Nursing Vocational Perception Scale”. The study used numbers, frequency distribution, average, standard deviation, minimum and maximum values, Kolmogorov-Smirnov (K-S) and Shapiro Wilks, Mann-Whitney U test, Kuruskall Wallis Htests. In addition, Cronbach Alpha, Spearman Correlation Coefficient and Linear Regression analysis were implemented. It was determined that 53.5% of the nurses participating in the study were between the ages of 24-29, 68.9% were women, 55.1% were married, 57% had no children, and 67.3% had a bachelor's degree or higher. It was determined that nurses got an average of 4.33±0.79 points from the Psychological Capital Scale (PCS) and 82.81±10.05 points from the Nursing Profession Perception Scale (NPPS).