Mizah tarzının premenstrual sendrom üzerindeki etkisi
The effect of humor style on premenstrual syndrome
- Tez No: 757269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA TOSUN GÜLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olup üniversite öğrencilerinde mizah tarzının premenstrual sendrom üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri 01.11.2020- 30.05.2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ ve Bilal Şahin kampüslerinde yer alan fakülte ve yüksekokullarda lisans eğitimi görmekte olan kız öğrenciler (N=7573) oluşturmuştur. Çalışmaya başlamadan önce güç analizi yapılmıştır ve örneklem sayısı en az 132 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın güvenilirliği için 327 kız öğrenci ile araştırma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) ve Mizah Tarzları Ölçeği (MTÖ) kullanılmıştır. Öğrencilerin %76,5'inin 18-20 yaş aralığında, %62,7'sinin gelirinin orta düzeyde olduğu ve %71.6'sının yurt veya pansiyonlarda yaşamakta olduğu belirlenmiştir. PMSÖ toplam puan ortalamasının 124,52±32,52 olduğu ve öğrencilerin %67,6'sında premenstrüel sendrom olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin katılımcı mizah alt boyut puan ortalamalarının 38,64±8.49, kendini geliştirici mizah alt boyut puan ortalamalarının 35,2±7,7, saldırgan mizah alt boyut puan ortalamalarının 23,2±8,0 ve kendini yıkıcı mizah alt boyut puan ortalamalarının 28,1±8,1 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study and was conducted to determine the effect of humor style on premenstrual syndrome in university students. The data of the research were collected between 01.11.2020 and 30.05.2021. Population of the study consisted of female students (N=7573) who were studying at the faculties and colleges located in the Erdoğan Akdağ and Bilal Şahin campuses of Yozgat Bozok University. Before starting the study, power analysis was performed, and the sample size was determined as at least 132 people. In order to ensure reliability of the study, it was completed with 327 female students. Personal Information Form, Premenstrual Syndrome Scale (PMSS) and Humor Styles Scale (HSS) were used to collect data. It was determined that 76.5% of the students were between the ages of 18-20, 62.7% had a medium income and 71.6% were living in dormitories or hostels. It was determined that the mean total score of PMSS was 124.52±32.52 and 67.6% of the students had premenstrual syndrome.