Dopamin ve noradrenalin kullanılanhastalarda non-invaziv hemoglobin veperfüzyon indeksi ölçümünün güvenilirliği
- Tez No: 757268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÇETİNGÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Yoğun bakım ünitelerinde sık aralıklarla hemogram takibi gereken hastalarda rutin klinik yaklaşım invaziv yöntemle kan örneği alınarak hemogram ölçümü yapılmasıdır. Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde invaziv yöntemle uygulanan pek çok tanı ve tedavi yaklaşımı yerini non-invaziv yöntemlere bırakmaktadır. Bunlardan biri de parmak ucundan non invaziv bir prob yardımı ile hemoglobin ölçümü yapılmasına olanak sağlayan cihazlardır. Rutin klinik pratikte hastadan kan almadan yakın hemogram takibi yapmaya olanak sağlayan bu cihazların çoğu hemodinamik olarak anstabil olan aynı hasta grubunda kullanılan vazopresör ajanların periferik vazokonstriktör etkilerinden ne kadar etkilendikleri hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada non-invaziv hemogram ölçümünün dopamin ve noradrenalin alan hastalarda rutin uygulanmasının güvenilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Hastanemizde 03.03.2014 ile 01.08.2014 tarihleri arasında yoğun bakımda rutin hemoglobin takibi yapılan hastalarda rutin laboratuvar ve noninvaziv hemoglobin ölçümleri farklı zamanlarda yapılan 150 ölçüm ile karşılaştırıldı. Hastaların yatak başı girişimsel olmayan seri hemoglobin ölçümleri, dominant olmayan elin dördüncü parmak ucundan Masimo Pronto-7 Pulse CO-Oximeter cihazının parmak ucu probu ile yapıldı. Referans kan hemoglobin değerlerinin ölçümü ise Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Merkez Laboratuvarında '' CELLDYN Ruby '' hematoloji analizatörü kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In daily routine, close hemogram follow-up is performed by blood sampling, which is an invasive method. Recent technological advances made possible to replace many invasive diagnostic tests with noninvasive techniques. One of these advances is non-invasive measurement of blood count and perfusion index by using a finger probe. Vasopressor agents are used in many patients with bleeding and those who need close follow-up of blood counts. However, it is not well established how the noninvasive measurements are affected by the peripheral effects of vasopressor agents in hemodynamically unstable patients. In this study, we aimed to evaluate the reliability of non-invasive measurement of blood counts in patients receiving dopamine and noradrenaline. METHODS: Between 03.03.2014-01.08.2014, the invasive and non-invasive measurements of hemoglobine levels were compared in 150 measurements at different times. Non-invasive bedside measurements of hemoglobin levels were performed from the fourth finger of non-dominant hand using Masimo Pronto-7 Pulse CO-Oximeter. Hemoglobine levels in blood samples were considered as reference measurements, which were quantified with CELL-DYN Ruby hematology analyzer in the hematology laboratory. RESULTS: In dopamine group, there was no statistically significant difference between MP7 and reference measurements (p>0,05).