Spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin üst bilişsel süreçleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between metacognitive processes and problem solving skills od university students who are studying sports education
  1. Tez No: 757288
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Kafkas Üniversitesinde spor eğitimi alan öğrencilerin üst bilişsel süreçleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Kafkas Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise tesadüfi örneklem tekniği ile belirlenen 134 erkek 66 kadın toplam 200 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada üç bölümden oluşan anket tekniği kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcılara demografik özelliklerin olduğu sorular yöneltilmiştir. İkinci bölümde ise Love ve ark. (2019) tarafından geliştirilen“Metacognitive Processes During Performance Questionnaire”(MPPQ) ölçeğinin Gürdal ve Gezer (2022) tarafından türkçeye uyarlaması yapılan“Müsabaka Esnasında Üstbilişsel Süreçler Ölçeği”(MEÜSÖ) kullanılmıştır. Üçüncü bölümde ise problem çözme envanteri ölçeği kullanılmıştır. Farklı sınıflarda eğitim gören öğrencilerin üst bilişsel süreçleri ile problem çözme becerileri arasında yaş, cinsiyet, aylık gelir, spor branşı, aylık kitap okuma sayısı ve spor yapma sürelesi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler ve farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the metacognitive processes and problem solving skills of students studying sports at Kafkas University. The universe of the study consists of students studying at the School of Physical Education and Sports of Kafkas University. The sample group consists of 134 males and 66 females, totally 200 students determined by random sampling technique. The survey technique consisting of three parts was used in the study. In the first part, questions about demographic characteristics were asked to the participants. In the second part, Love et al. (2019)“Metacognitive Processes During Performance Questionnaire”(MPPQ) scale developed by Gürdal and Gezer (2022),“Metacognitive Processes During Competition Scale”(MEÜSÖ) adapted into Turkish was used. In the third part, problem solving inventory scale was used. Statistically significant relationships and differences were found between the metacognitive processes and problem solving skills of the students studying in different classes according to the variables of age, gender, income, monthly number of books read, duration of sports, branch, and class.