Hadis risâlelerinin Siyer'e kaynaklığı -hicrî 150 öncesi-
Source of the Hadith risalahes to the Sirah -before 150 hijri -
- Tez No: 757289
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Hz. Peygamber'in biyografisini konu alan Siyer ilmi ile onun söz, fiil ve onaylarını kısa ve öz şekilde aktaran Hadis ilminin ilişkisi geçmişten bugüne tartışılmaktadır. Yaygın olan görüşe göre Siyer, Hadis'ten doğmuş ve Hadis Usûlü'nü kullanarak gelişim göstermiştir. Çalışmamızda söz konusu bu iddianın geçerliliği araştırılmıştır. Araştırma sürecinde takip ettiğimiz yöntem, tasnif sürecinden önce telif edilmiş olan ve hadis risâlesi olarak isimlendirdiğimiz küçük koleksiyonların, tasnif sürecinden sonra şekillenmiş hacimli siyer eserlerine kaynaklığının incelenmesidir. Bu çerçevede tespit ettiğimiz altı hadis risâlesini ilk siyer kaynakları ile karşılaştırdık ve elde edilen verilerden ilgili hadis risâlelerinin siyer kaynaklarına yok denecek kadar az kaynaklık yaptığı sonucuna vardık. İlk dönem hakkında ulaştığımız bu sonuçtan hareketle, Siyer ve Hadis'in müstakil olarak geliştikleri ve süreç içerisinde kendilerine has ilmî kimliklerini oluşturduklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The relationship between the Sirah which is the subject of the biography of the Prophet, and the Hadith which conveys briefly and concisely conveys his words, actions and the silent approval, has been discussed from past to present. According to the general acceptance, the Sirah was born from the Hadith and developed by using the Hadith Method. In our study, the validity of this claim was investigated. The method we followed during the research is to examine the source of the small collections that we call the hadith risalah, which were compiled before the classification period, to the voluminous sirah works that were shaped after the classification period. In this context, we compared the six hadith risalahes we identified, with the first sirah sources, and we concluded from the reached informations that the hadith risalahes make little or no reference to the sirah sources. Based on this result we reached about the first period, we can say that the Sirah and the Hadith developed independently and formed their own scientific identities over time.