Sosyal bütünleşme ve sosyal farklılaşma bağlamında mülteciler: Isparta il örneği
Refugees in the context of social integration and differentition: The case of Isparta province
- Tez No: 757320
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Son yıllarda ülkeler arasındaki göç akımının arttığı görülmektedir. Türkiye stratejik konumu gereği yoğun göç almaktadır. Savaş, iç karışıklık ve ekonomik sebeplerle yapılan bu göçlerin sosyal, ekonomik, hukuki birçok etkisi olmaktadır. Bu araştırma, Isparta'da yaşayan mülteciler ve yerli halkla gerçekleştirilmiştir. Mültecilerin içinde bulundukları yaşam şartlarıyla birlikte yerli halkın mültecilere yönelik görüş ve fikirleri ayrıntılı olarak incelenmektedir. Yerli halk ve mülteciler arasında sosyal bütünleşme ve farklılaşma alanlarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bu kapsamda, 31 mülteci katılımcı ve 20 yerli katılımcı olmak üzere toplam 51 katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Yerli halkın mültecilere olan gözlem ve deneyimleri doğrultusundaki fikirleri, sosyal ilişkileri, mültecilerin uyumlarına yönelik düşünceleri incelenmiştir. Mültecilerin ise uyruk, cinsiyet, yaş, sosyal ilişkiler, kültürel yaşam pratikleri ve Isparta'da kalma süreleri bağlamında yerli halkla sosyal bütünleşme ve farklılaşma alanları ele alınmıştır. Bu çalışmada görüşme, gözlem ve doküman analizi teknikleriyle elde edilen veriler, Maxqda Programı ile kod matrisleri oluşturularak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yerli halk ve mültecilerin birçok alanda sosyal bütünleşme ve farklılaşma alanları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the migration current between countries has increased. Turkey is receiving intensive migration due to its strategic location. These migrations, made for war, internal turmoil and economic reasons, have many social, economic, legal effects. This research was conducted with refugees and local people living in Isparta. With the living conditions of the refugees, the views and opinions of the local people toward refugees are examined in detail. It aims to identify areas of social integration and differentiation between local people and refugees. The research was done using the qualitative research method. In this context, a total of 51 participants, including 31 refugee participants and 20 local participants, were held in depth. The views of the local people on the observations and experiences of refugees, social relations, and the adaptations of refugees were examined. The areas of social integration and differentiation of refugees in the context of nationality, gender, age, social relations, cultural life practices and their stay in Isparta are covered. In this study, the data obtained by interview, observation and document analysis techniques was analyzed by creating code matrices with the Maxqda Program. The analysis found that local people and refugees have areas of social integration and differentiation in many areas.