COVİD-19 geçirmiş bireylerin öncesindeki beslenme durumlarının ve alışkanlıklarının, hastalıktan korunmada etkisinin belirlenmesi
Determining the effects of previous nutritional status and habits of individuals with COVİD-19 on protection from disease
- Tez No: 757356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma COVİD-19 geçiren bireylerin hastalığa yakalanmadan önceki beslenme alışkanlıkların ve yaşam tarzlarının retrospektif olarak araştırılmasını; sağlıklı beslenmenin, bağışıklık sistemini COVİD-19'a karşı koruyucu yönünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya; bir sağlık kuruluşuna başvuran, 18-64 yaşları arasındaki, kronik hastalığı bulunmayan, COVİD-19 tanısı almış, aşı olmamış gönüllü 105 kadın, 56 erkek olmak üzere 161 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara; sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzlarıyla ilgili retrospektif sorular içeren bir anket, pandemi nedeniyle, online olarak uygulanmıştır. Veriler, SPSS 22.0 programı kullanılarak; Pearson Korelasyon testi, ki-kare ve t testi yöntemleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to retrospectively investigate the dietary habits and lifestyles of individuals with COVID-19 before they contracted the disease; It aims to examine the protective aspect of healthy nutrition against the immune system against COVID-19. To research; 161 people, 105 females and 56 males, aged 18-64, who applied to a health institution, did not have a chronic disease, were diagnosed with COVID-19, were not vaccinated, were included. To the participants; A questionnaire containing retrospective questions about health status, eating habits and lifestyles was administered online due to the pandemic. Data, using SPSS 22.0 program; Pearson Correlation test, chi-square and t test methods were analyzed. According to the findings; The frequency and portions of food groups consumed by individuals before they became infected, the type of fat used in meals, the habit of nighttime snacking, the number of meals, vitamin-mineral deficiency and BMI values, and the state of experiencing symptoms during the disease, the duration of the disease, the duration of the treatment process, and the presence of complications.