Özel bir merkeze başvuran kişilerin Akdeniz diyeti beslenme düzeni ile depresyon düzeyinin saptanması
Determination of depression level by mediterranean diet of individuals admitted to a special center
- Tez No: 757357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Antalya'da bulunan bir Beslenme ve Diyet merkezine başvuran bireyler ile bir aylık akdeniz diyeti uygulaması sonrasında diyete uyumluluklarının antropometrik ölçümlerine ve depresyon durumlarına etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma yaş ortalaması 30,127,34 olan, %69,2'si kadın %30,8'i erkek 52 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; demografik özellikleri ile antropometrik ölçüm bilgilerinin yer aldığı form ve geriye dönük 2 günlük besin tüketim kaydı kullanılmıştır. Katılımcıların Akdeniz diyetine bağlılıklarını incelemek için Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ile depresyon için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Katılımcılara gereksinimlerine göre Akdeniz beslenme tipi uygulanmış olup her iki ölçek diyet öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Diyet uygulamasından sonra katılımcıların akdeniz diyeti uyumluluklarının arttığı ve bu artışın kadınlarda anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05). Uygulama öncesinde katılımcıların MEDAS puanları ile BDÖ puanları arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Diyet sonrası durumda katılımcıların BDÖ puanları ile karbonhidrat ve yağ alımları arasında zayıf derece anlamlı bir fark bulunmuştur(p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of anthropometric measurements of diet compliance and depression conditions on individuals who applied to a Nutrition and Diet center located in Antalya and after one month of Mediterranean diet application. The study was carried out with 52 participants with an average age of 30.12±7.34, 69.2% of whom were female and 30.8% of whom were male. As a data collection tool; A form containing demographic characteristics and anthropometric measurement information and a retrospective 2-day food consumption record were used. In order to examine the participants' adherence to the Mediterranean diet, the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) and the Beck Depression Scale for depression (BDI) were used. A Mediterranean type of diet was applied to the participants according to their needs, and both scales were applied twice, before and after the diet. It was determined that the participants' compliance with the Mediterranean diet increased after applying the diet, and this increase was significantly higher in women (p0.05). It was determined that there was a significant difference between the participants' MEDAS scores and DECI points before the application (p>0.05). A decently significant difference was found between the participants' BDI scores and their carbohydrate and fat intake in the post-diet state(p>0.05).