Poli(glisidil metakrilat) latekslerinin sentezi, post modifikasyonu ve uygulama çalışmaları
Synthesis, post modification and application studies of poly(glycidyl methacrylate) latexes
- Tez No: 757433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tez kapsamında emülsiyon polimerizasyonu yöntemiyle poli(stiren-glisidil metakrilat) (PSGMA) lateksi sentezlenmiştir. Partikül boyutları dinamik ışık saçılım spektrometresi (DLS) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. PSGMA lateksi N-metil-D-glukamin (NMDG), 1,2-bis(3-aminopropilamino)etan (BAPE), N-(2-hidroksietil)etilendiamin (HEA) ve N,N'-dimetiletilendiamin (NMEA) ile modifiye edilmiş ve yapıların %N miktarını saptamak için elementel analiz cihazı kullanılmıştır. Modifikasyon işlemlerinden sonra borik asit adsorpsiyonu çalışması yapılmıştır. Termogravimetrik analiz cihazı (TGA) ile yapıların B2O3 miktarları ve indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektroskopi cihazı (ICP-MS) ile %B miktarları belirlenmiştir. Bu çalışmalara ek olarak, poli(vinil alkol) (PVA) çözeltisi içerisinde PSGMA latekslerinin dağılması sağlanarak elektro-eğirme yöntemi ile PVA-PSGMA nanolif sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen PVA-PSGMA nanolifi, metil oranj boyar maddesinin adsorpsiyon çalışmasında kullanılarak nanolifin renk giderimindeki performansı incelenmiştir. UV-vis spektrofotometre cihazında 464 nm dalga boyunda ölçümler yapılarak, PVA-PSGMA nanolifinin optimum çalışma koşulları belirlenmiş ve bu koşullar kullanılarak nanolifin adsorpsiyon kapasitesi (q) ve % giderim (%w) değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, poly(styrene-glycidyl methacrylate) (PSGMA) latex was synthesized by emulsion polymerization method. Particle sizes were tried to be elucidated by dynamic light scattering spectrometry (DLS) and scanning electron microscopy (SEM) analyses. PSGMA latex was modified with N-methyl-D-glucamine (NMDG), 1,2-bis(3-aminopropylamino)ethane (BAPE), N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine (HEA) and N,N'-dimethylethylenediamine (NMEA) and elemental analyzer was used to determine the N% of the structures. Boric acid adsorption study was carried out after the modification processes. The B2O3 amounts of the structures were determined with a thermogravimetric analyzer (TGA) and the B% amounts were determined with an inductively coupled plasma-mass spectroscopy (ICP-MS). In addition to these studies, PVA-PSGMA nanofiber synthesis was carried out by electro-spinning method by dispersing PSGMA latex in poly(vinyl alcohol) (PVA) solution. The obtained PVA-PSGMA nanofiber was used in the adsorption study of the methyl orange dyestuff, and the performance of the nanofiber in color removal was investigated. The optimum working conditions of the PVA-PSGMA nanofiber were determined by making measurements at a wavelength of 464 nm with a UV-vis spectrophotometer, and the adsorption capacity (q) and dye removal percentage (w%) values of the nanofiber were calculated using these conditions.