Elektro lif çekimi yöntemi ile balık jelatini /gümüş/PLA'dan nanolifli yüzey üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of nanofiber surface from fish gelatin / silver / PLA by electrospinning method
- Tez No: 757446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERMAN VATANSEVER BAYRAMOL, DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR AĞIRGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, çevresel atık oluşturan balık pullarından (BP) gümüş nitrat nanopartikülleri (AgNO₃) ve poli(laktik asit) (PLA) taşıyıcı polimeri ile birlikte nanolifli yüzey üretimi gerçekleştirilmiş ve üretilen yüzeylerin karakteristik özellikleri incelenmiştir. Balıkçılık sektörünün bir atığı olan balık pullarından balık jelatini elde edilmiştir. Elde edilen balık jelatini Ag ve PLA ile birlikte elektro lif çekimi ünitesinde nanolifli yüzey üretiminde kullanılmıştır. Balık pullarından elde edilen balık jelatini ve Ag %10'luk PLA çözeltisi içerisine üç farklı oranda ilave edilmiştir. Nanolif üretimi, hazırlanan çözeltinin 10 ml'lik şırıngadan, saatte 0,5 ml besleme hızı ile 11 kV gerilim altında, 10 cm uzaklıktaki toplayıcı üzerine gönderilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Üretilen nanolifli yüzeylerin karakterizasyonu X-ışını kırınımı (XRD), Fouirer transform kızılötesi spektrofotometre (FTIR), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X ışını analizi (EDX) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of nanofibrous structures was carried out with fish scales (BP), which creates environmental waste, silver nitrate nanoparticles (AgNO₃) and poly(lactic acid) (PLA) carrier polymer, and the characteristics of the produced surfaces were investigated. Fish gelatine was obtained from fish scales, which is a waste of the fishing industry. The obtained fish gelatin was used together with Ag and PLA in the electrospinning unit for the production of nanofibrous structures. Fish gelatin and Ag obtained from fish scales were added to 10% PLA solution at three different rates. Nanofiber production was carried out by feeding the prepared solution from a 10 ml syringe to the collector at a distance of 10 cm under 11 kV voltage with a feed rate of 0.5 ml per hour. The characterization of the produced nanofibrous surfaces was analyzed by X-ray diffraction (XRD), Fouirer transform infrared spectrophotometer (FTIR), scanning electron microscope (SEM) and energy dispersive X-ray analysis (EDX).