Bağlanma ile sınır kişilik özellikleri ve narsisizm arasındaki ilişkide zihinselleştirme ve duygu düzenleme güçlüklerinin seri aracılık etkisi
The serial mediation role of mentalization and emotion regulation difficulties on the relationship between attachment with borderline personality traits and narcissism
  1. Tez No: 757458
  2. Yazar: İBRAHİM MAHMUT CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yaşamın erken yıllarında insanların içerisinde bulunduğu sosyal çevre özellikle de bakım verenleri ile kurdukları ilişkiler bireylerin psikolojik gelişimini şekillendirerek gelecekteki hayatını etkilemektedir. Bağlanma teorisi de bu temeller üzerine kurulan ve bağlanma sisteminin, bakım verenler ile birey arasındaki ilişkinin niteliği sonucunda meydana gelen içsel çalışma modelleri aracılığı ile bireyin gelecekteki yaşamını nasıl etkilediğini açıklayan önemli ve kabul görmüş bir teoridir. Psikopatolojilerin gelişimsel seyrini açıklarken, benliğin ve kişiliğin gelişimini incelerken araştırmacılar tarafından bağlanma teorisine sıklıkla başvurulmuştur. Sınır ve narsisistik kişilik yapılanması da bu çerçevede ele alınan psikopatolojiler arasındadır. İlgili literatürde sadece bu kişilik psikopatolojileri ile bağlanma arasındaki ikili ilişki incelenmemiş, bununla birlikte bu ilişkide etkili olabilecek çeşitli faktörler de araştırılmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü ve zihinselleştirme de bu çerçevede incelenen değişkenler arasındadır. Bu araştırmada da güvensiz bağlanma örüntüleri ile sınır ve narsisistik kişilik yapılanmaları arasındaki ilişkide zihinselleştirme ve duygu düzenleme güçlüğünün seri aracılık etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemi lisans düzeyinde eğitim gören 18-25 yaş aralığındaki 265 kişiden oluşmaktadır. Araştırma değişkenlerini değerlendirmek için kullanılan ölçekler, demografik bilgi formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri – II, Zihinselleştirme Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği – 16, Borderline Kişilik Envanteri ve Beş Faktör Narsisizm Ölçeği – Kısa Formudur. Yürütülen aracılık analizleri sonucunda zihinselleştirme ve duygu düzenleme güçlüğünün; kaygılı bağlanma ve sınır kişilik yapılanması, kaçınmacı bağlanma ve sınır kişilik yapılanması, kaygılı bağlanma ve kırılgan narsisizm, kaçınmacı bağlanma ve kırılgan narsisizm arasındaki ilişkide seri aracılık etkisinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte zihinselleştirme ve duygu düzenleme güçlüğünün güvensiz bağlanma örüntüleri ve büyüklenmeci narsisizm arasındaki ilişkideki aracılık etkisinin anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın son kısmında bu araştırma bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social environment that people live in the early years of life, especially the relationships they establish with their caregivers, affect the future life of individuals by shaping their psychological development. Attachment theory is an important and established theory that is built on these foundations and explains how the attachment system affects the future life of the individual through internal working models that occur as a result of the quality of the relationship between caregivers and the individual. Attachment theory has been frequently referred by researchers while explaining the developmental course of psychopathologies and examining the development of self and personality. Borderline and narcissistic personality are among the psychopathologies discussed in this framework. In the related literature, not only the bilateral relationship between these personality psychopathologies and attachment has been examined, but also various factors that may be effective in this relationship have been investigated. Emotion regulation difficulties and mentalization are among the variables examined in this framework. In this study, the serial mediation effect of mentalization and emotion regulation difficulties in the relationship between insecure attachment patterns, borderline and narcissistic personality structures was evaluated. The sample of the study consists of 265 people between the ages of 18-25 who are studying at the undergraduate level. Demographic information form, Experiences in Close Relationships-Revised, Mentalization Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale – 16, Borderline Personality Inventory and Five Factor Narcissism Scale – Short Form were used to investigate the research variables. As a result of the mediation analyzes carried out, the serial mediation effect of mentalization and emotion regulation difficulties was found to be significant in the relationship between anxious attachment and borderline personality, avoidant attachment and borderline personality, anxious attachment and fragile narcissism, avoidant attachment and fragile narcissism. However, it was found that the mediating effect of mentalization and emotion regulation difficulties in the relationship between insecure attachment patterns and grandiose narcissism was not significant. In the last part of the study, these research findings were discussed within the framework of the relevant literature.