Anonim şirketlerin kuruluşunda şirket alacaklılarının korunması
Protection of creditors in establishment of joint stock companies
- Tez No: 757479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE BAHAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Küçük tasarrufların bir araya getirilmesiyle büyük sermayelerden oluşabilen anonim şirketlerin temel özelliklerinden biri pay sahiplerinin sadece şirkete karşı ve taahhüt ettikleri sermaye miktarıyla sınırlı olarak sorumlu olmalarıdır. Sınırlı sorumluluk ilkesi olarak adlandırılan bu durum, pay sahipleri bakımından bir avantajken şirket alacaklıları bakımından bir dezavantaj teşkil etmekte; şirket alacaklıları şirketin borçlarından dolayı pay sahiplerine başvuramamaktadır. Bu nedenle alacaklıların korunması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Anonim şirket alacaklılarının korunmasının temelini oluşturan esas sermaye sistemi başta olmak üzere sermayenin korunması ilkesi ve asgari sermaye hükümleri, günümüzde tartışılmaktadır. Dahası, alacaklıların yasal hükümlerle korunmasının gerekli olup olmadığı tartışılan bir konudur. Yine de mevcut yasal düzenlemelerde anonim şirketin faaliyet döneminde olduğu kadar kuruluşta da alacaklıları doğrudan ve dolaylı koruyan çeşitli hükümlere yer verilmiştir. Sermayenin sağlanmasına ve anonim şirketin kurucularının işlemleri nedeniyle gerek alacaklılara gerekse pay sahiplerine karşı sorumluluklarına ilişkin hükümler, kuruluşun düzgün ve sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle anonim şirketin kuruluşuna ilişkin hükümlerin alacaklıları korumaya elverişli şekilde düzenlenmesi, ticari ve hukuki güvenliğin sağlanması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Joint stock companies can be established from large capitals by bringing together small savings. One of the joint stock companies' main features is that the shareholders are only liable against the company and only the amount that they committed. The situation known as limited liability is an advantage for shareholders, on the other hand it creates a disadvantage for creditors' point of view and creditors cannot apply to shareholders for their debts. For this reason, there is a necessity arose for protection of the creditors. Particularly legal capital system which considered as the baseline of the joint stock company creditors, capital maintenance principle and minimum capital terms are still discussed today. Furthermore, it is discussed too that is it necessary to protect creditors by law. Nevertheless, in the existing legislative regulations there are a few regulations for direct or indirect protection of the creditor in the establishment phase as in the operating phase. Terms related with both the provision of capital and the company founders' liability for their operations against either creditors or shareholders are ensuring that the establishment completed healthy. Thus, it is important to settle regulations related with the establishment of joint stock companies in favour of protection of creditors in order to provide legal and business confidence.