Sermaye şirketlerinde sermaye alacağının haczedilebilirliği sorunu: İcra ve İflas Kanunu M. 89 çerçevesinde bir inceleme
The problem of the seizure of the limited liability company's claimarising from shareholder's capital subscription: An inquiry according to the Enforcement and Bankruptcy Act Art. 89
- Tez No: 683000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusu, sermaye şirketinin ortaktan olan sermaye alacağının İİK m. 89 uyarınca şirket alacaklısı tarafından haczedilip haczedilemeyeceğidir. Şirketin sermaye alacağına ilişkin olan bu sorunun kaynağı ise anonim şirketlerde TTK m. 344 ve limited şirketlerde TTK m. 585 hükümleridir. Bu hükümlere göre ortak nakdi sermaye borcunu şirketin kuruluşunda tamamen ifa etmek zorunda değildir. Bu nedenle şirketin ortaktan olan bakiye sermaye alacağının, borçlunun üçüncü kişide bulunan mal, hak ve alacaklarının haczini düzenleyen İİK m. 89 uyarınca şirketin alacaklısı tarafından haczedilip haczedilemeyeceği sorunu ortaya çıkmaktadır. Çalışmada sermaye alacağının haczine ilişkin olan bu sorun incelenmiş ve bu soruna ilişkin öğretide ileri sürülen leh ve aleyhe görüşler ile Yargıtay'ın konuya ilişkin kararlarına yer verilmiştir. Soruna ilişkin ileri sürülen görüşler hem icra hukuku hem de şirketler hukuku kapsamında incelenmiş ve sermaye alacağının haczedilip haczedilemeyeceği bu çerçevede değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study, which is prepared as a master's thesis, is whether it is possible to seize the limited liability company's (public and private limited liability company) claim arising from the shareholders capital subscription by the company's creditor in accordance with the Enforcement and Bankruptcy Act art. 89. The source of this problem relating the subscription claim of the company is the provisions of Turkish Commercial Code (TCC) art. 344 for public limited companies and TCC art. 585 for private limited companies. According to these provisions, shareholders are not obliged to fully paid their cash capital debt at the time the company is registered. Therefore, the problem arises whether the company's subscription claim from the shareholder can be seized by the company's creditor in accordance with EBL art. 89, which regulates the seizure of the debtor's goods, rights and claims that are possession in a third party. In the study, this problem related to the seizure of subscription claim is examined with regard to literature and court decisions. The opinions put forward on the problem have been examined within the scope of both Enforcement Law and Corporate Law and whether the subscription claim. can be seized is evaluated within this framework.