304 paslanmaz çelik soğuk sac şekillendirme parça özelliklerinin iyileştirilmesi ve istatistiksel olarak değerlendirilmesi
Improving and statistical evaluation of 304 stainless steel sheet metal parts production properties
  1. Tez No: 757548
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRAH TAVŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN TANIŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde kalite, firmalar arası rekabeti sağlamak ve müşteri memnuniyetini artırmak adına çok önemli bir eğilim haline gelmiştir. Firmalar tarafından rekabeti artırmak ve kârlılık oranlarını kontrol altına almanın en önemli parametrenin maliyet olduğu göz önünde bulundurulduğunda, verimlilik, katma değeri olmayan işler ve hurda maliyetleri daha fazla önem kazanmıştır. Firmaların ayakta kalabilmesi amacı ile kaliteli ürün üretmeleri, müşteri isteklerini karşılamaları ve maliyete dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda kalite iyileştirmelerinin sağlanması için farklı teknik ve metodlar uygulanmaktadır. Altı Sigma, müşteri istek ve gereksinimlerine cevap verebilecek, süreçlerdeki iyileşmeleri her yönüyle inceleyebilecek bir uygulamadır. Bu tez çalışmasında, firma içi Altı Sigma kültürünün kazanılması ve bundan sonraki süreçte kalite ve maliyet iyileştirmelerin de firma içinde yol göstermesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle; Altı Sigma süreci hakkında genel bilgilendirme ve Literatür araştırması yapılmıştır. Altı Sigma kavramları ele alınarak ölçme, analiz etme, iyileştirme ve kontrol safhaları; tanımla, ölçme, analiz, iyileştirme ve kontrol (TÖAİK) anlatılmıştır. Daha sonra; yöntem kısmı ele alınarak, veri toplama araçlarından bahsedilmiştir. Uygulama kısmında ise; ülkemizde beyaz eşya üretiminde faaliyet gösteren bir firmada Altı Sigma adımları izlenerek, veriler analiz edilmiş ve elde edilen sonuç verileri istatiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality became an important concept to provide competition between companies and increase customer satisfaction. According to cost is the most important parameter for companies to increase competition and control profitability rates, efficiency, the non-valueadded works and the scrap costs have gained more importance. In order to be a leader in competition, companies have to produce quality products, meet customer demands and pay attention to cost. In this context, different techniques and methodologies are applied to ensure quality improvements. Six sigma is a methodology that can respond to customer requests and requirements and examine the improvements in processes from all aspects. With this project, our main goal is to gain the Six Sigma culture within the company and to guide the quality and cost improvements in the company in the next process. In this thesis, it is aimed to reach the Six Sigma approximation within the company and to guide the quality and cost improvements within the company in the next process. First of all, explain of the concepts of Six Sigma and literatüre research. And also, measurement, analysis, improvement and control phases; define, measurement, analysis, improve and control (DMAIC) should be discussed. After that method part and data collection tools are discussed. In the application part of the Six Sigma was made in a dishwasher company and results of this study and analysis was evaluated statistically.